Elektronická cigareta

Elektronická cigareta, někdy také nazývaná jako „e-cigareta“, je speciální elektronické zařízení, které umožňuje inhalaci vodní páry s obsahem nikotinu. Díky tomu elektronická cigareta vyvolává pocit kouření, ale bez hlavních zdravotních rizik, které jsou spojené s kouřením cigaret. Hlavním benefitem, který má elektronická cigareta je podobný fyzický pocit, vzhled a často i chuť, jako při běžném kouření cigarety.

Co je to elektronická cigareta

Většinou jsou elektronické cigarety vzhledově hodně podobné klasické cigaretě. Asi nejvíce vypadá elektronická cigareta jako delší cigaretová „špička“ s nasazenou cigaretou. Vzhled se ale může u jednotlivých modelů lišit.

Elektronická cigareta nejčastěji využívá malý zdroj tepla, nebo ultrazvuk, pomocí kterého se odpařuje kapalina, která obsahuje směs nikotinu a některých aromatických látek. Výsledkem je pak podobně jako u zvlhčovače vzduchu nebo aerosolového rozprašovače, směs vzduchu a kapiček tekutiny a páry.

Téměř každá elektronická cigareta umožňuje opakované používání. Celý přístroj se tedy skládá z „pevné“ části, která obsahuje vlastní odpařovací mechanismus a z výměnných náplní. (existují ale i modely jen na jedno použití).

Vznik a původ elektronické cigarety

Koncepce elektronické cigarety se poprvé objevila již v roce 1963. Tehdy první patent na elektronickou cigaretu získal Herbert A. Gillbert. Vzhledem k omezením tehdejší technologie se ale tato novinka příliš neujala. V té době navíc zažívaly cigarety a nikotin v západních zemích svůj vrchol, a o jejich škodlivosti bylo přesvědčeno jen velmi málo lidí. Cigarety byl „in“ a nikdo neměl potřebu přestávat kouřit.

Moderní podoba elektronické cigarety se na světě objevila až v roce 2003 v Číně. Jejím autorem je čínský lékárník Hon Link. V roce 2007 si pak elektronickou cigaretu nechal patentovat.  Právě tato elektronická cigareta je pak předchůdcem všech současných, moderních, elektronických cigaret.

Elektronická cigareta jako náhrada kouření

Hlavním důvodem proč vznikla, a proč se používá elektronická cigareta, je nabídnout alternativní řešení, ke kouření klasických cigaret (nebo jiných tabákových výrobků). Elektronická cigareta umožňuje lidem, kteří propadli závislosti na nikotinu nebo na kouření, pomoci s odvykáním s kouřením. Nebo se alespoň může jednat o zdravější alternativu k zapálené cigaretě a jejímu smrtelnému kouři.

Může mít elektronická cigareta škodlivé následky?

O tom, jestli má elektronická cigareta nějaké škodlivé vedlejší následky pro své uživatele, se sice vede určitá polemika, ale zatím nebyly žádné takové důsledky prokázány. Rozhodně nejsou známy žádné přímé negativní následky „kouření“ elektronické cigarety.

Na druhou stranu, ale zatím nejsou známy dlouhodobé následky kouření elektronické cigarety. Vzhledem k tomu, že se jedná zatím pořád o poměrně nový „vynález“, chybí relevantní data od širšího vzorku lidí, kteří by elektronické cigarety užívali po delší dobu. V některých státech proto preventivně existují regulační opatření, které zakazují prodej elektronické cigarety pro děti. Nebo i jiné podobné zákazy.

V zásadě se ale téměř všichni shodují na tom, že ve srovnání s kouřením cigaret, které má prokazatelné a velmi vážné (a fatální) zdravotní následky, je elektronická cigareta rozhodně zdravější.

Nikotin a elektronické cigarety

Náplně do elektronické cigarety jsou v současné době již poměrně standardizovány (i když stále u některých výrobců existují odlišnosti). Náplně do elektronické cigarety jsou nejčastěji dodávány ve 4 různých provedeních, které se liší podle obsahu nikotinu:

 • Slabé „light“ náplně = obsahují přibližně 6 – 8 mg nikotinu na 1 ml
 • Středně silné náplně = obsahují přibližně 10 – 14 mg nikotinu na 1ml
 • Silné náplně = obsahují přibližně 16 – 18 mg nikotinu na 1ml
 • Extra silné náplně = obsahují přibližně 24 – 36 mg nikotinu na 1ml

Pomáhá elektronická cigareta přestat kouřit?

O tom, jestli elektronická cigareta může pomoci s odvykáním kouření, se vedou spory. Obecně to ale není ten hlavní efekt, který by vám měla elektronická cigareta zajistit. Na rozdíl od jiných metod, jak přestat kouřit, sama elektronická cigareta odvykání kouření příliš nenapomáhá.

Elektronická cigareta je ve své podstatě pouze alternativa k zapálené cigaretě. Při kouření elektronické cigarety dostává tělo stejnou dávku nikotinu, na jakou bylo zvyklé u klasické cigarety. I fyzický a psychický zážitek z kouření elektronické cigarety je velmi podobný.

Elektronická cigareta tedy příliš nenapomáhá odbourávat zažité rituály kouření / zapálení si cigarety. Výraznější efekt má pouze ve chvíli, kdy si kuřák cíleně snižuje dávky (sílu náplní) a postupně i omezuje počet „vykouřených“ cigaret. Přestat kouřit elektronickou cigaretu není o moc jednodušší než přestat kouřit klasické cigarety. (poslední odstavec popisuje vlastní zkušenost autora)

15 comments

 1. Koupil jsem si elektronickou cigaretu v eshopu http://www.novacigareta.cz
  musím říct že jsem nejdřív nevěděl vůbec jakou vybrat a ani nějaké rozdíly mě nic neříkali
  ale celkem fajn orientace na stránkách plus vysvětlení co a jak funguje …..nakonec jsem koupil
  Joyetech eRoll a jsm vážně spokojený i co se týká různých příchutí je to fajn a můžu jen doporučit
  všem co ještě váhají.
  Emil ….Brno

  rád udělám reklamu eshopu který za to stojí
  http://www.novacigareta.cz

 2. Když se tak zamyslím, tak jsem nikdy nekouřil cigarety (jen pro pořádek, ano od 18-ti jsem si občas dal doutník, okolo 20 jsem vyzkoušel snuff a kouřil jsem dýmku, občas vodní dýmka), ale před dvěma roky jsem chtěl a taky dostal elektronickou cigaretu. Hrozně se mi to líbilo, kouřil jsem, ale “zdravě”, plno příchutí, ten skvělý pocit, když jsem byl přefetovaný nikotinem. Od začátku jsem kouřil 24mg/ml liquidy. Na přepočet jsem kouřil denně mezi 20-45 silnými cigaretami, ale v průměru tak těch 30 cigaret (1ml liquidu). Kouření se mi stalo takovým koníčkem. Zajímal jsem se hodně o cokoliv v oboru elektronická cigareta, ochutnal jsem plno liquidů, příchutě, značky…ale i jednotlivé součásti cigaret.
  Až teď nedávno… Rozbila se mi baterka, tak jsem koupil novou, zároveň jsem si koupil novou spirálku a nový liquid. Asi dva dny kouřil a pak jednoho večera jsem si prostě řekl, že kouřím už asi 2 roky, vyzkoušel jsem si to a navíc teď mám nové díly cigarety, takže v nejlepším přestat…
  Rád bych napsal a od tohoto dne nekouřím vůbec (sice to je pravda, ale to bych si troufl napsat, kdybych nekouřil déle jak aspoň rok, nyní není nic vyhrané).
  Ale zatím nekouřím 6. den… Snažím se a doufám, že vyhraju!

 3. A snad bych měl ještě dodat. Přestat kouřit i jen elektronickou cigaretu není vůbec lehké. Taky tu je dosti silná psychická a fyzická závislost. Ale ten, kdo přestával někdy kouřit, ten ví… Ostatním to je těžké popsat.

  A teprve při záchvěvech abstinenčních příznaků jsem si uvědomil jaké svinstvo je nikotin. Pár mg rostlinného alkaloidu a co to umí s člověkem udělat…

 4. Ahoj,
  tak přidám svoji krátkou zkušenost s e-cigaretou.
  Ihned při koupi jsem zahodil klasické cigarety (kouřil jsem krabičku a víc) a začal kouřit 24mg liquid. Dost jsem se dokázal překouřit a tak jsem průběžně střídal s nižším obsahem nikotinu (24-18, 18-12, 12-6). Během 35 dní jsem se dostal na 6mg – omg ! Takřka jsem to nedal z pusy, ale vydržel jsem nezapálit si klasiku. Po již zmíněných 35 dnech jsem začal kouřit už jen 0mg. Po 21 dnech kouření bez nikotinu jsem e-cigaretu zahodil úplně a vcelku mi to vůbec nevadilo. Teď nekouřím nic 6. den a nemám s tím vůbec problém. Pomalu se začínám řadit mezi nekuřáky 🙂

  Tolik moje zkušenost

 5. Kdyby to bylo tak jednoduché, nekouřit vůbec, tak to neděláme.:) Většina z nás má nějaké závislosti ať už na jídle, pití a nebo právě cigaretách. Pro mě osobně to jednoduché není, já mám kouření rád a chutná mi. Mám teď elektronickou cigaretu Vapour 2, od odvykání mi nepomohla, ale tenhle záměr jsem ani neměl. Normální aktuálně nekouřím, ale e-cigaretu kouřím často a stejně s vyšším obsahem nikotinu, jen šetrnější formou než je u normálních.. Nic bych neměnil.

 6. Já jsem na začátku bojoval s elektronickou cigaretu asi týden, než jsem tomu přišel pořádně na chuť a tak nějak na celou tu věc, jak to byla pro mě novinka, ale nevzdal jsem to a teď jsem fakt rád. Nějaká kačka ušetřená, nepáchnou mi ruce.. Našel jsem dost plusů a elektronická cigareta mi pomohla v mnoha směrech. Někdo chce přestat i s ní, já teda vapour 2 kouřit asi nepřestanu, ale tak aspoň nějaký malý krůček pro zdraví jsem udělal.

 7. Nevím jestli zrovna elektronická cigareta je nějaký prostředek na odvykání, ale možná s postupným snižováním nikotinu se to dá zvládnout Já jsem s elektrickou začala teprve nedávno, jak přestali vyrábět ochucené cigarety, borůvkové moje nejoblíbenější tak jsem to málem obrečela Ale je fakt, že asi 3 měsíc od zrušení jsem si nekoupila cigara, zatím jedu pořád jen elektrickou mám od vapour2 mám zatím jen dvě příchutě, ale docela mi to vynahrazuje to cigáro a hlavně jsem si i všimla, že jí kouřím mnohem mín než normální cigára Minulý měsíc jsem si objednala ještě s docela silným obsahem, ale další chci slabší, hecnout se jak to budu dávat

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *