Přišli jste o práci? Známe cestu ven z této nepříjemné situace

Hrozí vám ztráta zaměstnání nebo už jste výpověď obdrželi a teď si lámete hlavu s tím, co podniknout dál? Malou útěchou vám může být, že v této nelehké době rozhodně nejste jediní, kteří se do této nepříjemné situace dostali. Podstatně větší útěchou vám může být, že z ní známe cestu ven a nyní vám ji prozradíme.

Změna práce? Nic neobvyklého

Lidé mění práci poměrně často, oproti tomu, jak to bývalo dříve. Dnes se průměrná doba setrvání na jedné pracovní pozici odhaduje na 2 roky až 5 let. To by naše prarodiče pravděpodobně velmi udivilo, jelikož v jejich dobách se v zaměstnání setrvávalo i desítky let.

Jenže doba je nyní rychlejší, dynamičtější, proto se i trend změny práce výrazně urychlil. Nejčastějšími důvody, proč lidé mění práci může být:

  • lepší pracovní nabídka,
  • povýšení, kariérní růst,
  • ekonomická krize,
  • zánik zaměstnavatele/firmy,
  • snižování kapacity,.
  • založení vlastního podnikání.

Ať už jste se rozhodli změnit práci dobrovolně, nebo jste byli donuceni, můžete tuto životní změnu považovat za novou příležitost. I z hlediska prevence syndromu vyhoření vás vlastně potkala skvělá událost. Když se na změnu práce podíváte v pozitivním světle, zjistíte, že se jedná o zcela přirozenou a vlastně i žádoucí záležitost a rozhodně nemusíte propadat panice.

A navíc pro vás máme jeden tip za všechny, který vám pomůže najít si nové zaměstnání – zkuste rekvalifikaci.

Zajímavost: Za rok v práci strávíme v průměru 2000 hodin. To už stojí za to, abychom se v tomto prostředí cítili dobře a příjemně, nemyslíte?

Co to je rekvalifikace?

Rekvalifikaci můžete absolvovat pomocí rekvalifikačního kurzu a získat tak nové vzdělání v některém ze zajímavých oborů s dobrou vyhlídkou do budoucnosti. Své znalosti můžete pomocí kurzu také “pouze” rozšířit – to především v případě, že zvolíte kurz blízký vašemu stávajícímu zaměstnání. Například pokud se zabýváte online marketingem a rozhodnete se zabrouzdat i do vod personalistiky. Spojíte tím dvě blízké pozice a získáte větší suverenitu na trhu práce.

Rekvalifikační kurzy jsou vhodné pro jakékoliv věkové skupiny, ženy i muže, nezáleží ani na předchozích zkušenostech či praxi a vzdělávat se můžete i v naprosto novém odvětví. Zvládnou je jak začátečníci, tak pokročilí pro zdokonalení svých dovedností.

Pomocí rekvalifikace stát reguluje a omezuje nezaměstnanost v Česku. Tím je podpořena rovnováha ve společnosti. Osvědčení o rekvalifikaci představuje jakousi vstupenku do světa jistoty práce i pro ty z vás, kteří se doteď věnovali zaměstnání, které začalo ztrácet na atraktivitě a možnosti uplatnění.

Zajímavost: Rekvalifikační kurzy mohou pořádat pouze vzdělávací společnosti s platnou akreditací od MŠMT České republiky.

Zaměstnání, která již nemají uplatnění

Některá povolání byla dříve velmi oblíbená a představovala jistou pracovní pozici, svět se však mění a dnes už disponují touto jistotou moderní zaměstnání jako například online marketéři, IT specialisté, grafici, administrativní pracovníci nebo účetní. Díky automatizaci a vývoji technologií přicházejí některá zaměstnání o zájem zaměstnavatelů.

Které profese jsou v ohrožení?

  • některá řemesla jako: řezníci, švadleny, prodavačky, zahradníci, kováři či skláři
  • podnikatelé a zaměstnanci v oborech, které jsou ohroženy epidemiologickou situací
  • některé obory z kultury, sportů apod.

Situace se navíc velmi rychle mění. Koho by ještě vloni (nebo před pár lety) napadlo, že hotely, lyžařská střediska nebo kadeřnice a kosmetičky nebudou mít možnost vykonávat svou profesi? I z tohoto důvodu se vzdělávání v různých oborech může výrazně vyplatit a ušetřit hodně stresových situací.

Zajímavost: Některá řemesla se však pozvolna vrací a jsou mnohem více ceněna. Takový kvalitní elektrikář, šikovný truhlář nebo tesař nemá o práci nouzi.

Pokud se tedy nacházíte v zaměstnání, které brzy nahradí robotizace nebo už cítíte, že přijde snižování stavů ve firmě, je nejvyšší čas začít s rekvalifikací. Průměrně kurz trvá několik týdnů, záleží na frekvenci a počtu vyučovacích hodin.

Můžete jej vykonávat již při práci a zajistit si tak větší šance na pracovním trhu. Žádná ekonomická krize vás pak nedokáže ohrozit, jelikož se stanete nenahraditelným členem týmu, o kterého nechce žádný zaměstnavatel přijít.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *