Znáte hurmikaki – jak a proč ho pěstovat?

Hurmikaki je opravdu zajímavé ovoce, které svou neotřelostí pravděpodobně oslovilo i vás a ocitlo se ve vašem nákupním košíku v supermarketu. Pokud jste ho nechali pár dní odstát, při konzumaci vás zajisté překvapilo lahodnou chutí a konzistencí dužiny, která by se dala doslova natírat na chléb místo džemu. I když jde o subtropickou plodinu, mnoho vyšlechtěných odrůd můžete dnes pěstovat už i u nás.

Vyšlechtěné odrůdy zvládnou i mrazivé počasí

Hurmikaki roste na nízkém stromě zvaném Tomel. Ten dosahuje výšky maximálně 6 metrů a libuje zejména teplejší záhony s kvalitní půdou, dostatkem slunečního záření a vláhy. Chcete-li, aby Tomel rostl i ve vaší zahradě, musíte mu v první řadě zajistit dostatečné podloží tvořené měkkou hlínou a humusem, přičemž pH půdy by mělo být upraveno do mírně kyselé oblasti.

V prostředí českého klimatu dokáže růst odolné odrůdy Tomelu jako Fuyu, Sugar, Izu zda Hyakume se schopností zvládat i mrazy do -20 ° C. Přesto je třeba chránit je před zamrznutím, například přikrytím podloží mulčem či suchou slámou a vytvořením deskového obloží kolem kmene, které navíc zabrání vyschnutí stromu.

Vždy vysazujte alespoň dva stromy

Strom nikdy nebude rodit, pokud v zahradě zasadíte jen jeden. Dřevina je dvoudomá, a proto potřebuje svého opylovači. Ideální je, pokud si do svého ovocného sadu vyberete dvě rozdílné odrůdy Tomel, čímž se výrazně zvýší rodivost stromů.

Trpká chuť čerstvě utržených plodů

Pokud budete při pěstování hurmikaki nedočkaví a budete chtít zkusit jeho chuť ihned po utržení, překvapí vás pravděpodobně nepříjemná trpkost. Ta se však vytratí odstáním plodů během několika dní a naplno se projeví jejich příjemná sladkost.

Proč konzumovat hurmikaki?

Hurmikaki je doslova léčivou bombou, která zvýší naši odolnost před různými nemocemi. Je významný antioxidant bránící rozvoji onkologických onemocnění. Vysoký obsah vitaminu C a karotenoidů zase podporuje imunitní systém.

Významnou složkou tohoto ovoce je i vláknina, která napomáhá našemu trávicímu traktu. Hurmikaki výrazně nezvyšuje cukr, a proto je vhodný i pro diabetiky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *