Jak přestat kouřit

Na rozhodnutí přestat kouřit není pozdě nikdy. I když už kouříte mnoho let, nikdy není pozdě přestat kouřit. Vždy tím můžete udělat něco pro své zdraví. Příznivý účinek, po skončení kouření, se začne projevovat již během několika málo dní. Sice se vaše plíce, i zbytek těla „uzdraví“ až po delší době. Již ale po několika měsících začíná významně klesat riziko vzniku infarktu nebo rakoviny plic. Pokud chcete přestat kouřit, a hledáte informace, jak přestat kouřit, poradíme vám, jak na to.

Jak přestat kouřit aby to vyšlo?

Jak přestat kouřit? Vlastně na tom není nic moc složitého. Nejdůležitější je vaše motivace. Věřte mi, sám vím, o čem mluvím. Kouřil jsem více než 10 let. Za tu dobu jsem přestával kouřit nejméně desetkrát. (A to počítám pouze ty případy, kdy jsem s kouřením opravdu přestal alespoň na jeden den. Takové ty večerní rozhodnutí, že si druhý den už nezapálím, raději neberu v úvahu.)

Aby se vám opravdu povedlo přestat kouřit, musíte to sami chtít. Jinak to nefunguje. Většina návodů, jak přestat kouřit, mluví o tom, že musíte mít hlavně pevnou vůli. A tu já určitě nemám. Myslím si ale, že přestat kouřit se dá i bez pevné vůle. Musíte ale vy sami chtít. Pokud sami od sebe nebudete chtít přestat kouřit (ne si to jen v duchu říkat, ale opravdu chtít), tak to nemá smysl zkoušet. Takhle se vám totiž přestat kouřit nepovede.

Jak přestat kouřit, jak začít?

Jak už jsem se zmiňoval, osobně jsem přestával kouřit asi desetkrát. A moje pokusy nebyly příliš úspěšné. Časem jsem ale zjistil, co na mě funguje, a tak byly moje pokusy přestat kouřit postupně delší a delší. To co ale fungovalo u mě, nemusí fungovat u vás. Moje rady, jak přestat kouřit, tedy berte jenom jako obecná doporučení. Mě pomohly skončit s cigaretami, u vás to ale může být jiné.

Přestat kouřit je nejlepší večer

Osobně se mi nejvíce vyplatilo přestat kouřit večer. Proč? Pokud jsem si někdy po ránu zapálil jednu nebo dvě cigarety, a pak se rozhodl přestat kouřit, tak mi to většinou vydrželo jen tři nebo čtyři hodiny. Prostě jakmile jsem po ránu nastartoval svůj kuřácký stereotyp, tak moje chuť na cigaretu byla silnější než já.

Pokud jsem kouřil až do večera (tedy poslední vykouřená cigareta těsně před spaním), ráno jsem to většinou nevydržel. Nejvíce se mi tedy vyplatilo přestat kouřit vpodvečer. Tak abych to s trochou sebezapření vydržel, než půjdu spát. Přes noc se moje tělo stihlo alespoň trochu vyčistit od nikotinu. Ráno pak moje chuť na cigaretu byla mnohem menší. Dalo se to pak (i hned po ránu), bez cigarety lépe snášet.

Jak přestat kouřit s nikotinovou náplastí

Další věc, která se mi velmi silně osvědčila, byly nikotinové náplasti. Než jsem si to sám vyzkoušel, tak jsem tomu nevěřil. Od nikotinových náplastí mě odrazovala i cena (při mojí spotřebě asi krabičku denně, mě nikotinové náplasti vycházely skoro stejně draho jako cigarety). Zjistil jsem, že mi ale opravdu pomáhají.

Pozor ale na jednu věc. Pokud se rozhodnete přestat kouřit a budete si pomáhat nikotinovou náplastí, nečekejte, že díky tomu nebudete mít chuť na cigaretu. Tak to nefunguje. Nikotinová náplast způsobí pouze to, že nebudete mít „fyzickou“ potřebu si cigaretu zapálit. Psychická potřeba tady bude pořád.

Nevím, jestli to platí obecně. U mě to fungovalo tak, že s nikotinovou náplastí jsem sice na cigarety (hlavně první den) myslel skoro pořád. S nikotinovou náplastí se to ale obešlo bez bušení srdce a dalších podobných pocitů, které jsem pociťoval bez náplasti.

Díky náplasti se dalo i snadněji zvládnout pokušení zapálit si. První dva nebo tři dny byly ale i s tou náplastí pekelné.

Pokud se rozhodnete přestat kouřit s nikotinovou náplastí, tak pozor na to, až budete snižovat dávky. Na začátku většinou začínáte s nejsilnější nikotinovou náplastí. Po pár týdnech byste měli přejít na středně silné náplasti, pak na nejslabší, a nakonec je úplně vysadit. Moje zkušenost je, že každé snížení dávky „bolí“. Zatímco po prvních pár dnech si už tělo pomalu zvykne, že má nikotin jen z náplasti, při snížení dávky to pocítíte. Zase to bude pár dní hodně nepříjemné.

Během prvních tří týdnů, co jsem používal nejsilnější náplasti, jsem už na cigarety ani moc často nemyslel, jen jednou, dvakrát nebo třikrát denně mě přepadla chuť, ale dalo se to zvládnout. Po snížení dávky to pak bylo dva, tři dny skoro stejně náročné, jako když jsem se rozhodl přestat kouřit. A tak se to opakovalo po každém snížení síly náplasti nebo i po jejich úplném vynechání.

Jak přestat kouřit? Nezapomínejte hodně pít

Další věc, která se mi v prvních dnech bez cigarety hodně osvědčila, bylo hodně pít. Vypil jsem i několik litrů vody (normální stolní voda nic sladkého nebo alkohol). Nevím proč, ale snad se díky vodě nějakým způsobem nastartuje metabolismus. Rozhodně to ale pomáhá.

Co dělat, když přestáváte kouřit

Další věc, která se mi vyplatila, je přestávat kouřit o víkendu (nebo obecně když jsem nechodil do práce). Důvodů je hned několik. Jedním z nich je to, že o víkendu mám více šancí se nějak zabavit. V práci musím sedět u počítače a tam se myšlenky na cigaretu jen tak nezbavím. O víkendu mám více šancí se nějak zabavit. Třeba vyrazit na kolo, nebo někam ven, a nemyslet pořád jenom na cigaretu. V práci to je horší, tam mám navyklé stereotypy. Kdybych přestal kouřit ve všední den, tak bych pak půlku pracovního dne asi strávil s tím, že bych seděl u počítače, myslel na cigaretu a nebyl schopný nic dělat.

Druhým důvodem je i to, že když jsem kouřil, tak jsem běžně chodil s kolegy z práce kouřit ven. Kdybych přestával kouřit ve všední den, když jsem v práci, tak bych asi nezvládl trpět při pomyšlení na cigaretu, a ještě jiným lidem okolo vysvětlovat, že právě přestávám kouřit. Když jsem přestal kouřit o víkendu nebo o dovolené, tak to bylo lepší minimálně v tom, že mě pak po příchodu do práce (po několika dnech), už tolik nedrásala představa zapálené cigarety. A s klidem jsem lidem kolem sebe mohl říct, že jsem cigarety vysadil.

Dá se přestat kouřit s nikotinovou žvýkačkou?

Byť mnoho lidí tvrdí, jak jim pomohla nikotinová žvýkačka přestat kouřit, mně se to moc nesvědčilo. Zatímco nikotinová náplast mě dokázala „utlumit“, Díky „kontinuálnímu“ přísunu nikotinu mě každých pár hodin nepřepadalo nutkání zapálit si. U nikotinové žvýkačky to bylo jiné. Tam jsem to pociťoval skoro stejně, jako s cigaretou. Co pár hodin, to chuť na cigaretu. Když jsem dostal chuť, dal jsem si nikotinovou žvýkačku. Pár dní mi to vydrželo, ale rychle jsem zjistil, že postupně víc a víc zkracuji intervaly. Zatímco cigaretu jsem si zapaloval jednou za dvě hodiny, žvýkačky jsem pak už žvýkal co půl hodiny. Jak to dopadlo? Nevydržel jsem to a zapálil si.
Pokud končíte s kouřením, vystavujete se potencionálnímu riziku tloustnutí. Je tedy nutné dodržovat pravidelný přísun zdravé stravy. Jednou z možností je krabičková dieta. Vyberte si z desítek nabídek tothoto typu diety a začněte s hubnutím ještě dnes.

bykst / Pixabay

27 comments

 1. Zdravim Vas,
  je mi 30let, 7 let kurakem, 20 cigaret denne. Obvykle v tuhle novorocni dobu plnou predsevzeti zkousim prestat kourit. Tentokrat je to, ale jine, pokazde jsem se premlouvala a nutila prestat, coz vydrzelo prave Vami zminovanych par dnu, az tydnu.
  Letos se mi dalsi pokus ani nechtel zkouset, ale dva tydny zpatky jsem se probudila a prvni, co me napadlo bylo, ze uz si nezapalim. Nevim proc, jakoby mi tuhle myslenku nekdo nasrouboval do hlavy. Videla jsem to jako novou, sice neplanovanou sanci a zbavila se krabicky cigaret, ale jeste pred praci si koupila naplasti Nicorrette.
  Dnes je to 13 dni, kdy jsem se nedotkla cigarety, ale vim, ze naplast je pro me nezbytna, 2x jsem si ji zapomnela vzit a cely den byla nepricetna, protivna a drza. Porad se citim jako kurak, protoze jsem, nikotin me telo stale potrebuje a mych ubohych 13 dni zatim nic neznamenaji.
  Z nejakeho duvodu se, ale citim byt tentokrat silna a presvedcena. Poprve si vyhledavam literaturu a odborne clanky, vedome se vyhybam kurackym mistum a pratelum kurakum, piju litry caje a vody (vedle oblibene cigarety jsem se musela vzdat kavy, coz neni vubec na skodu), sice se desne nacpavam a kila mi leti nahoru, ale je mi to jedno, chci byt zdrava a uz si nikdy nechci zapalit, smrdet a bezhlave si platit za niceni zdravi.
  A prave pred 13dny jsem hodiny brouzdala internetem, hledala pomoc, jak na to, jak opravdu prestat kourit a Vase stranky me oslovily nejvice. Procitam si je denne a snazim se Vami inspirovat -jen ne v tom diteti 🙂
  Dokonce jste pouzil tak “hnusne” fotky nemocnych plic, ze jsem si je stahla do mobilu jako tapetu a kdykoli prijde chut na cigaretu, za trest se na plice musim podivat a chut me prejde, obrati se mi zaludek…
  Nevim, zda opravdu zvladnu nekourit, protoze tahle myslenka neprisla zrovna ve vhodnou dobu, ale verim, ze pokud se clovek pevne rozhodne, da se to zvladnout.
  Dekuji Vam za informace a rady pro nas kuraky a prestavajici kuraky a preji Vam krasny, zdravy rok 2014.
  S.

 2. zdravim,

  nekourim uz 24hodin a docela to zvladam az se tomu sam divim.Zjistil jsem,ze pro me neni dobre se na to pripravovat mesic dopredu,proste to prislo samo.Jsem teprve na zacatku ale verim si a zvladnu to.vsem,kteri prestali take preji hooodne stesti a pevnou vuli:-)

 3. Přestával jsem kouřit už tolikrát, že se to snad ani nedá počítat. Pak jsem se začal považovat za kvartálního kuřáka – třeba měsíc jsem nekouřil a pak zase znovu. Díky tomu jsem posbíral zkušenosti s tím, kdy mám rizikové spouštěče a nyní, při finálním odvykání se jim vyhýbám (pár triků o tom píšu i na blogu http://www.dokoureno.cz/blog). Uvědomil jsem si, že to je úplně normální drogová závislost a tak se k tomu i chovám. Není to “nešvar” jako kousat si nehty. Je to opravdu velký problém, který z člověka vysává nejenom peníze ale i život… Čím dříve se s tím přestane, tím lépe.

 4. Tak pratele, 2. Den bez cigaret. Drzim se, cucam bonbony, piju hodne caje, zvykacky. Pres 13 let 20 cigaret denne, ale cim dal vic mi vadi ten smrad a jeste vic cena za krabicku kterou clovek proste vyfouka do vzduchu… No motivaci mam jeste mnoho, drzim si palce a musim to zvladnout. Kazdymu jemuz se podari prestat fandim.
  Tak zatim pa 😉

 5. Jelikož mám šílený kašel, rozhodla jsem se nekouřit.
  Kouřím 25let a tak zhruba 15 cigaret denně.
  Dřív jsem kouřila při stresu, dneska mě kouření uklidnuje a pokud pracuji na zahradě sklenice vína a cigaretka mě povzbuzuje.
  Nemusím kouřit ráno, ale jakmile začnu fyz.pracovat , díky cigaretě a alkoholu vydržím pracovat déle…
  prostě si dám do těla a je mě potom krásně.
  Jenže druhý den….všechno bolí… a tak jsem si řekla dost.
  Kašel mě dost pomohl.
  Dnes je to pátý den co nekouřím ,přesto mám ukrutnou chuť na cigáro, ale ráda bych s tímto zlozvykem přestala .
  Tak uvidím .Držím palce všem co chtějí přestat.

 6. Beru prášky a pokaždé cigaretě se mi motá hlava, jsem silná kuřačka, ale dnes jsem si řekla dost, motání hlavy mi za zapalování cigarety nestojí, odbourala jsem díky práškům všechny nešváry a cigarety jsou poslední, co mi zůstává.
  dneškem jsem se rozhodla to utnout, tak snad mi elán vydrží.
  Všem držím pěsti s tímto zlozvykem praštit.

 7. Co napsat – je mi 35 a kouřím cca 15 let cca krabku denně. Nějaké pokusy o přestávání samozřejmě byly, každopádně vždy neúspěšné a vždy jsem si za to mohl sám. Náplasti jsem už zkoušel kdysi a opravdu fyzická závislost byla pryč, protože nikotin dodaný náplastí perfektně zabránil abstinenčním příznakům, nervozitě a ani ta chuť na cigaretu nebyla tak silná jak jsem čekal.
  Nicméně díky závislosti psychické a “zvyku” to nakonec skončilo tak, že když jsem šel na pivo s kuřáky, tak po cca 2 hodinách šla náplast do koše a cígo do pusy.
  Během cca posledních 5 let jsem přestával asi každý rok, někdy na týden, někdy na pár dní, každopádně vždy to ztroskotalo na zvycích z doby kuřáctví – prostě když se jde na pivo, patří k němu cigárko – je to sice blbost a každý z vás, co už přestal mi potvrdí že “to pivo/víno chutná mnohem lépe bez cigára a ráno tě nebolí tolik hlava” , ale povídejte to volovi jako jsem já – sám to vím – i tak si prostě neumím pomoct.
  Poslední (zatím probíhající) pokus o nekouření je proto totální detox – čajíky, džus z červené řepy, žádná hospoda a žádné cigára. Ano, je to sice trochu drastické, ale když už rekonstrukce, tak komplet. Jediné “šidítko” co používám a skvěle se osvědčilo je nikotinový spray – ano, ten z reklamy, Nicorette. Funguje tak, že okamžitě zažene chuť na cigáro a dodá přesně tolik nikotinu, jako by bylo z jedné cigarety, dávkování si určíte podle potřeby – já si ze začátku stříkal 5-10x denně a později pak jen večer, když byla opravdu velká chuť.
  Do telefonu jsem si také stáhnul aplikaci “SMOKE FREE” – ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.portablepixels.smokefree&hl=cs ) , která pomáhá motivovat a ukazuje i úspěchy a pokroky, stejně jako ušetřené peníze a nevykouřené cigarety.
  Předem gratuluji všem, kdo jste to dokázali i všem, kteří se teprve rozhodnete přestat.
  Stránku jsem si uložil do oblíbených, takže kdyžtak časem pošlu info jak na tom jsem.

  Zdenek

 8. Ahoj,jel jsem do itálie na dovču a přetože jsem kouřil 40 denně,nevzal jsem si sebou na kouření nic.Říkal jsem si,že to buď vydržím,nebo zaplatím v It 2x tolik(za blbost se přeci platí).Takže díky vůli,i když se mi první tři dny kroutili i prsty u nohou,jsem přestal kouřit.je to jen o vůli,o ničem jiném.

  1. Jseš dobrej. já sem přestal kouřit ze dne na den bez žádných pomocných přípravků a vydržel jsem 3 roky.
   Kouřil jsem 40 denně. Opět jsem začal po těch 3 letech a jsem zase v prdeli. Zkusím to znovu a zase bez
   pomůcek. Byl jsem v poradně, na počítači na odvykání kouření a zjistil, že jediné řešení je pevná vůle.
   Pepa.

 9. Kouřila jsem 42 let, ke konci až 30 cigaret denně, stálo to děsný prachy, tak jsem se rozhodla s tím skončit. Jednoho dne jsem si udělala rozlučkový kuřácký večer a ráno jsem si už nezapálila. Nekouřím už dva a půl roku, tlustá jsem teď jako vepř, ale dýchá se mi krásně volně a svobodně. A kila taky půjdou dolů. A co peněz ušetřím!! Nekouřit se vyplatí.

  1. Zdravím Vás a chci Vám říct že jste dobrá a že Vám závidím,že jste to dokázala a vydržela. Já kouřím 25 let přes 20 cigaret denně, ale přestat se mi stále nedaří :-(, asi jsem slaboch a taky nervák,ale pořád doufám,že si mi to taky někdy podaří.

 10. Mě se kompletně přestat kouřit teda nepodařilo, ale koupil jsem si elektronickou cigaretu … i když ani ta prý není nejzdravější 🙂

 11. Tak já taky končím. Kouřila jsem 18 let asi 15 denně. Několikrát jsem zkoušela přestat, jednou s náplastmi, to bylo nejdelší, vydrželo mi to 14 dní. Tentokrát je to jiné, teď jsem o tom přesvědčena že opravdu nechci být nemocná, chrchlat ve 40 jako starý chlap, mít zničené zdraví, pleť, žluté zuby, žluté nechty. a co chudák okolí a děti. Teď to zvládnu, protože to sama chci. Pátý den je za mnou, je to těžké, pomáhám si elektronickou cigaretou. Ale věřím že to zvládnu.

 12. Zdravím všechny,je mi 30 let ,kouřím 15 let,vykouřím krabku denně,dnes sem se rozhodl definitivně přestat,týden co týden si říkám jak přestanu,a nikdy nic.Je to asi jen zvyk.Sice mi dnes šéf donesl výplatnici, tak sem viděl jak co zavře kancl tak beru bundu a jdu dát cigáro na uklidnění …Normálně sem si řekl že mi cigára nic nedávají,proč to jako kouřit? Nic nesmysl,smrdím,žloutnou zuby.Všechno špatně….Cítím jak sem podrážděný,maličko se mi motá hlava.Čtyři hodiny sem si nezapálil …. tak sem zvědav jak to dopadne….Taková menší zpovědnice neuškodí,a přijde mi dobrý nápad tento web jako pro lidi kteří mají s kouřením problém..Taková léčebna 😀 Všem držím palce a určitě se rád vrátím přečíst další příběh.Tak ještě jednou Všem,ať se Vám dýchá svěže a nesmrdí Vám z úst.

 13. Upřímně? Já jsem zkoušela přestat už několikrát. Jediné kdy jsem vydržela nekouřit bylo když jsem čekala naší holčičku, celé těhotenství a kojení jsem si nezapálila moje svědomí mi to nedovolilo, že když si kazím zdravy sama sobě tak ok, ale kazit ho někomu kdo za to nemůže a sám se nemá jak bránit jsem nemohla. Bohužel jsem se ke kouření vrátila když dceři bylo 8 měsícu a já jsem přestala ze zdravotních důvodu kojit. Spousta známých mi říkala, at se na to vykašlu když jsem to vydržela tak dlouho, ale tak znáte to, každý vám může říkat co chce. Byla jsem nikotinových žvýkačkách, pastilkách a byla jsem i u nejmenované rusa, který vám pomocí psychiky chce cigaro natolik znechutit, že už si nezapalíte, to mi vydrželo asi pul roku a pak jsem stejně začala, takže peníze vyhozené do koše. Před rokem mi manžel koupil elektronickou cigaretu, abych to alespoň zkusila, protože mu vadil ten zápach z normálních a říkal mi, že je to uplně stejné jako normální cígo, tak jsem si to od něj vzala a začala jsem si jí pokuřovat a musím říct, že mě to chytlo. Volitelnost příchutí a to, že mi přestalo smrdět oblečení mě bavilo. Ted mám novější od vapour2, která se mi ještě líbí vzhledově a je fakt, že se alespoň cítím lépe v tom, že nekouřím ty normální cigarety ale zustala jsem u formy, která není zdravá a nevím jestli mě odnaučí kouřit, ale myslím si, že na dobré cestě jsem. 🙂

 14. Zdravím všechny kuřáky i nekuřáky, i budoucí nekuřáky. Už jsem přečetl těch komentářů a bolístek a nářků, jak je těžké toho nechat. Na všem je trochu pravdy. Ale proč jsem se rozhodl napsat svůj příběh? Věřte, že jsem úplně stejný, jako všichni, kteří se pokoušeli toho zlozvyku nechat.
  Můj příběh začal asi v polovině čtvrté třídy, kdy jsme jako kluci stopovali starší kluky, jak chodí do blízkého lesa kouřit. Ti když zjistili, že jsme je viděli, nenapadlo je nic hloupějšího, než nám dávat cigarety, abychom to na ně neřekli. Pak už jsem se s tím vezl mnoho let. Moje závislost narůstala, denní dávka kouření se tak postupně dostala až na neskutečných šedesát cigaret denně. O tom, jak jsem se mnohokrát pokoušel skončit není třeba se rozepisovat. Bylo by to opakování stejných příběhů, ale různých lidí. Co je ale důležité, jak se mi podařilo tento zlozvyk porazit. Touž jsem měl za sebou opravdu mnoho let závislosti. Pracoval jsem jako mistr a v kanceláři jsme byli dva , oba stejní kuřáci. Nejhorší období býval konec měsíce, když se dělali uzávěrky, výplaty. To mi za zády hořela cigareta na popelníku a už jsem si automaticky zapaloval další. Ráno po probuzení byla cigareta to první, co jsem vzal do ruky. Cesta do zaměstnání ve vytopeném autobuse končila úporným kuřáckým smíchem(asi chápete co myslím) Jednou po víkendu přijel kolega z domova a byl dost naštvaný. Říkal, že už je doma černá ovce rodiny. Jediný kuřák a tak musel chodit kouřit ven, nebo do kotelny. Jeho bratr mu tenkrát dal takovou brožurku, kterou napsal nějaká psycholožka. Jmenovalo se to jako Do týdne nekuřákem. Tehdy jsem to považoval za totální blbost. Znáte závisláky, jak reagují na každý takový podnět. Všechno svádějí na slabou vůli. Přesto kolega řekl něco, co si dodnes pamatuji. Já zkusím se řídit touto brožurkou. Nejde o nic jiného, než o zkoušku. Kdyžto nevyjde , tak holt to nepůjde. Načež jsem mu odpověděl. Víš co? Tak jestli se Ti to podaří, tak já do toho půjdu za týden. Oba jsme ale v duchu doufali v zázrak. A on se opravdu stal. Třetí den mně požádal, abych v kanceláři nekouřil. Byl jsem sice trochu dotčený, jak už závisláci bývají, když jim jejich závislost někdo připomíná, ale vyhověl jsem mu. Kdy se čtvrtý den odvážil vykázat z kanclu i našeho nadřízeného, který byl také takový dlouhý dým, tak jsem si řekl, že na tom něco bude. Přšlo pondělí dalšího týdne a kolega říká: “Tak a teď je to naTobě”. KPaní doktorka tam psala: “Když se Vám to poprvé nepodaří, nevzdávejte se. Prolhrli jste bitvu, ale ne válku”.

  A co tam bylo za zázračný návod? Všechno bylo až neskutečně jednoduché. Paní doktorka říká: Nesmíte si nikdy poroučet, všechno musí vycházet z vlastního rozhodnutí. A tak tady je několik doporučení, která jsem si zapamatoval.
  V průběhu prvních dvou dnů zapomeňte na všechny rituály, při nich si zapalujete cigaretu automaticky. Ráno po snídaní si nesednete do oblíbeného křesla na cigaretu. Stejně tak v průběhu dne. Vždy, když tato situace nastane si budete neustále opakovat třebas tisícíkrát za den prostou větu: “Rozhodl jsem se, že nebudu kouřit”. To je rozhodnutí, která vychází z vlastního vnitřního rozhodnutí. Dále je nutno zpočátku omezit aktivity, při nichž si vždy zapálíte, jako sezení v hospodě u piva. Z vlastní zkušenosti, ale vím že to není žádný problém. Když jsem přestával kouřit, tak jsem měl krabičku cigaret a zapalovač i popelník stále na stole. Stačí sklenička čisté vody. Když dostanete chuť si zapálit, stačí si loknout vody a opakovat si stále stejnou větu. Ale opravdu nepijte více vody najednou,
  . To má právě opačný účinek. Mohu Vám garantovat, že to není žádný problém. Za tři dny Vám cigareta začne smrdět a do týdne si na ni ani nevzpomenete. Po nějaké době budete vyhledávat spíše společnost nekuřáků, ale nebude Vám dělat potíže si s nimi sednout do hospody a nekořit. Samozřejmě neškodí fyzické cvičení, pohyb, dechová cvičení, která pomáhá zbavovat tělo škodlivin. A když k tomu ještě začnete užívat zelený ječmen a chlorelu, omezíte mléčné výrobky, které způsobují zahlenění organismu, tak na tom budete brzy velmi dobře. Pan doktor mi po deseti letech bez cigarety gratuloval, že už jsem skutečných nekuřákem. Nyní už jsem bez kouření dvacet pět let a nadávám si, že jsem s tím neskončil daleko dříve. To už by byl ale úplně jiný příběh.
  Přeji Vám, ať se Vám podaří porazit závislost na kouření bez toho, že budete utrácet peníze za různá šidítka.
  Váš přítel a rádce Jiří.

 15. Zdravim lidi. Jsem kurakem sice vic nez pul roku ale za tu dobu vam mohu rict ze jsem vykourila to, co normalni silny kurak. Sice jsem kourila pouze lehke cigarety ale zacinala jsem na tezkych.
  Presneji za den jsem vykourila 15-20 lehkych LM a 25 lehkych slimek od Viceroy.
  Pokousela jsem se za toho pul roku prestat kourit asi 15x tyden co tyden jsem to zkousela ale nic. Ale pred par dny nastal ten pravy zlom. Jednou vecer jsem si lehala do postele a citila takovy neprijemny pocit na plicich, behem veceru zacali i bolet.
  Tak jsem si konecne uvedomila, ze je neco zle a ze to takto dal nejde. Po asi 14 hodinach nekoureni se sice necitim o nic lip ale zmenu uz pozoruji, bolest plic se znacne zmirnila a kasel take.
  Je mi jasne ze prvni tyden bude muka ale hodlam to zvladnout sama, bez jakychkoliv naplasti, spreju, pastilek. Ciste sama a s mym chticem. Jinak to nepujde. Chcu byt cista a ne dostavat furt do sebe nikotin i kdyz v jine podobe. Tak vsem drzim palce a nevzdavejte to 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *