Water Water Lily Pond Nature  - schauhi / Pixabay

Jak vybrat plastové jezírko na zahradu

Nechce se vám vymýšlet tvar zahradního jezírka a hledáte to nejjednodušší řešení, jak dostat do vaší zahrady vodní živel? Poohlédněte se po plastovém jezírku, jehož tvar i velikost je předem dána, protože se jedná prakticky o plastovou vanu. Tu pouze zabudujete do země a vhodně okolo ní naaranžujete rostliny, kameny a další prvky, díky kterým nikdo na první pohled nepozná, že v zemi máte zabudovaný kus plastu.

Na velikosti jezírka záleží

Právě jeho rozměry totiž rozhodují o způsobu jeho využití. Většina plastových jezírek patří provedením mezi menší modely. Jsou určena k pěstování rostlin a zkrášlení zahrady. Chov ryb ani koupání se u nich nepředpokládá. Budete-li přesto chtít chovat v plastovém jezírku ryby, bude potřeba je vždy na zimu vylovit, protože by nebyly schopné přezimovat. Na úspěšné přežití zimního období totiž ryby vyžadují hloubku alespoň 1m a tu žádné plastové jezírko nenabízí. Plánujete-li si jezírko pořídit právě kvůli rybám, raději se vydejte cestou zahradních jezírek vyrobených na míru, jejichž dno pokrývá jezírková fólie. Ta je sice na rozdíl od plastových jezírek náchylnější k poškození, na druhou stranu ale opravit díru v jezírkové fólii není zas tak těžké.

Přednosti a nedostatky plastových zahradních jezírek

V případě předem vyrobeného zahradního jezírka z plastu sice nemůžete ovlivnit jeho přesné proporce a musíte se podřídit nabídce trhu, za to však získáte možnost jednoduché instalace i celkové obsluhy jezírka. Plastová jezírka jsou výhodná také z hlediska ceny a k dispozici k nim máte i širokou škálu dekoračních prvků, díky kterým ve své zahradě jednoduše vytvoříte zajímavou vodní kompozici. Bohužel ale, pokud se rozhodnete, že po čase budete chtít rozměry jezírka upravit, bude nutné v případě toho plastového celou vanu vykopat a nahradit novou.

Obecné zásady pro umístění zahradního jezírka

Až již si pořídíte předem vyrobené plastové zahradní jezírko anebo vsadíte raději na ručně modelované s jezírkovou fólií, měli byste při volbě jeho umístěn dodržet několik pravidel. Jezírko neumísťujte do bezprostřední blízkosti stromů a opadavých keřů, aby jej neznečišťovalo napadané listí. Finální umístění jezírka by ale mělo být spíše ve stínu s maximálně 6 hodinami slunečního svitu za den, aby se voda příliš rychle neohřívala a nezačaly v ní růst řasy.

Water Lily Rose Pond Nature Plant  - henfling / Pixabay
henfling / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *