Zimní zahrada – jaké rostlinky se do ní hodí?

Nesnášíte zimu? Naopak milujete pestré barvy, rostliny a unikátní atmosféru, která z nich sála? Vytvořte si malý únik od blížících se zimních dnů ve své vlastní zimní zahradě.

Pokud vlastníte terasu s vhodným zastřešením, ještě ani teď není pozdě na její vybudování. Jaké rostliny jsou vhodné do zimní zahrady?

Zimní zahrady jsou většinou vytápěny, jinak by i do nich pronikal studený vzduch a pěstování jakýchkoliv rostlin by nebylo možné. Udržuje se v nich stálá teplota přibližně do 20 ° C, a proto v nich mohou růst i mnohé exotické rostliny, které v našich končinách pěstujeme jako pokojové. Základ zimní zahrady proto mohou tvořit exotické rostliny, často přinášející i plody.

Zelené zátiší je ideální vytvořit fíkusům či citrusovníky

Velmi populární rostlinou v zimních zahradách je fíkus. Ten díky svým často mohutným listem vytvoří v zimní zahradě intenzivní zelené zátiší, které můžete následně rozvíjet barevnějšími druhy. Dávejte si však obrovský pozor, na jaké místo fíkus umístíte. Vyžaduje totiž opravdu slunné stanoviště, proto volte spíše sluneční jižněji stranu. Pokud ho pěstujete v kvalitním substrátu a dodáváte mu dostatek živin, již o několik let vás může překvapit svými plody.

Společně s fíkusy jsou do zimních zahrad vhodné i citrusovníky, a to pomerančovník, citroník, mandarinka, z palem například Palma datlová a také se můžete pokusit vypěstovat si vlastní banány.

Kvetoucí rostliny do zimní zahrady

Barvy do zimní zahrady dodají kvetoucí druhy rostlin. Své místo v nich nacházejí anturie, azalky, africké fialky, bramboříky či begónie.

Nezapomínejte na užitkovou část

Zimní zahrada by v ideálním případě měla mít kromě dekorativní úlohy i úlohu praktickou. Umisťujte do ní proto i druhy, které použijete v kuchyni. Vytvořte si v ní například místo na pěstování širokého spektra bylinek nebo si do hlubokých květináčů zasaďte kořenovou zeleninu, případně rajčata.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *