Stavba terasy není ani zdaleka tak náročná

Příjemné teploty a svěží vánek nás doslova volají do exteriérových prostor tak, abychom v nich trávili co nejvíce času. Pokud v okolí domu nemáte žádné pohodlné místo, kde byste si ho mohli vychutnat, máme pro vás jeden relativně jednoduchý, ale vysoce efektivní nápad. Postavit si vlastní terasu. Stačí vám k tomu rovná plocha, dřevěné hranoly a prefabrikované terasové desky, díky kterým si svou vlastní terasu postaví každý šikovnější chlap. Právě v tomto článku vám přinášíme návod, jak na to.

Stavba terasy – základem je zpevněná podkladová plocha

Jako první je třeba najít vhodné místo v okolí vašeho domu. V ideálním případě by mělo být rovné, pokud ne, tak je ho třeba vyrovnat. Na to použijeme štěrk.

Celý prostor budoucí terasy tedy vysypeme vrstvou štěrku, kterou nezapomeneme dobře zhutnit. Bude totiž tvořit základ terasy a ovlivňovat její funkční vlastnosti a životnost.

Stavba terasy není ani zdaleka tak náročná
Stavba terasy není ani zdaleka tak náročná

Základní kostra z dřevěných hranolů

Na terasu nebudeme potřebovat žádné složité konstrukce. Její kostru si poskládáte z dřevěných hranolů. Doporučujeme je předem ošetřit tak, aby byly odolné vůči škůdcům, ale i větru, vlhkosti či UV záření.

Kostra terasy se poskládá ze dvou vrstev hranolů. První klademe přímo na zpevněnou štěrkovou plochu, a to ve směru kolmém na příští vstup na terasu, druhá řada ve směru rovnoběžném.

Dřevěné hranoly navzájem kotvíme šrouby, které se snažíme vrtat do kříže, čímž spoje nabudou větší pevnost.

Klademe terasová prkna

Na vytvořenou kostru můžeme následně montovat dřevěné terasové desky. Celá montáž spočívá pouze v navrtávání jednotlivých desek na podkladové dřevěné hranoly. Desky ukládejte kolmo na vstup na terasu, čímž se zajistí lepší rozložení hmotnosti zátěže na celou plochu terasy. Desky fixujeme opět šrouby, vždy dvěma na každé straně. Desky nepokládejte jednu ke druhé, ale nechávejte mezi nimi mezery. Jednak z důvodu roztažnosti materiálu, jednak z důvodu zajištění odvodu vody.

I na terasové desky ze dřeva aplikujte vrstvu ochranného nátěru, buď laku nebo oleje.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *