Jak třídit odpad aneb víte, kam patří vaše odpadky?

Třídění odpadu je v poslední době považováno málem za morální povinnost. Občas to vypadá, jako kdyby každý slušný člověk měl svoje odpadky vyhazovat vždy na ta správná místa. Třídění a recyklace odpadu už tedy není jen výstřelkem ekologických aktivistů, ale běžnou součástí životního stylu stále větší části populace.

Přesto ohledně této problematiky stále spousta lidí nemá zcela jasno. Zopakujte si proto s námi nejdůležitější fakta spojená s tříděním jednotlivých druhů odpadů.

Kam s plasty?

S plasty se setkáváme dennodenně v práci, domácnosti i dopravních prostředcích. Často si ani neuvědomujeme, kde všude nám plasty ulehčují život. Jak samotný název napovídá, jejich hlavní vlastností je plasticita, tedy tvárnost. Plastické (někdy nepřesně označované jako „umělé“) hmoty jsou poměrně snadno zpracovatelné, a tudíž levné. Právě to je důvodem značného rozšíření těchto syntetických (někdy polosyntetických) materiálů. Další významnou vlastností je jejich odolnost vůči přírodním vlivům.

Jejich odolnost je ale také důvodem jejich dlouhé doby rozkladu v přírodě. Tento problém je nejvíce patrný v oceánech, kde nahromaděné plastové odpadky vytvářejí celé plovoucí ostrovy. Tím dochází nejen k silnému znečištění vodních ploch, ale i k přímému fyzickému ohrožení zde žijících živočichů. Ti často zahynou kvůli náhodné konzumaci nebo vdechnutí plastových odpadků. Pokud se na podobných věcech nehodláte podílet, nezbývá vám než třídit plasty.

Jak provádět třídění plastů? Není to nikterak těžké. Síť žlutých kontejnerů na plastový odpad je poměrně hustá. Hodit do nich můžete všechny fólie, sáčky, plastové tašky, PET láhve, kelímky od mléčných výrobků nebo obaly od CD disků.

Třídění papíru je nutnost

I přes pokračující digitalizaci je spotřeba papíru globálně na vzestupu. Její vývoj většinou kopíruje vývoj ekonomiky. Čím lépe se nám daří, tím víc papíru popíšeme, potiskneme a nakonec vyhodíme. Spotřeba papíru v České republice se dlouhodobě pohybuje okolo 130 kg na osobu za rok. Toto číslo je sice nižší než průměr v zemích EU, ale i tak znamená z pohledu ekologie značný problém.

Recyklace papíru spotřebuje méně energie i vody než výroba zcela nového papíru. Recyklovaný papír lze navíc opětovně recyklovat, a to až šestkrát po sobě. Tím se pochopitelně úspora ještě navyšuje.
Papír se v přírodě rozkládá mnohem snáz a rychleji než plasty, ale při objemu jeho spotřeby je to hlavně jeho výroba, která je ekologicky náročná. Proto je důležité papír recyklovat, a tím šetřit dřevo našich lesů i vodní zdroje. Jak na třídění papíru? Najděte ve svém okolí modrý kontejner a naházejte do něj všechny staré tiskoviny nebo popsané sešity. Rozhodně do něj ale nedávejte znečištěný papír. Ten patří do směsného odpadu.

odpadky, plast
Jak třídit odpad aneb víte, kam patří vaše odpadky?

Recyklace papíru spotřebuje méně energie i vody než výroba zcela nového papíru. Recyklovaný papír lze navíc opětovně recyklovat, a to až šestkrát po sobě. Tím se pochopitelně úspora ještě navyšuje.

Skleněný odpad je k recyklaci ideální

Sklo patří mezi materiály, které utvářely lidskou civilizaci. Ať už jde o sklenice, brýle, okna nebo vitráže katedrál. Nádoby ze skla navíc lze opakovaně používat. Koneckonců, určitě jste někdy vraceli prázdné skleněné láhve v obchodě, abyste dostali zpátky zálohu. Podíl recyklace skleněných materiálů v České republice činí skoro 75 %.

Pokud vaše sklo místní samoobsluha nevykupuje, zamiřte s ním k bílému (bílé, čiré sklo) nebo zelenému (barevné sklo) kontejneru. Pokud najdete pouze zelený kontejner, můžete do něj hodit i bílé sklo, protože v okolí se zřejmě bílé sklo nezpracovává a při výrobě barevného skla příměs čirého skla ničemu nevadí. Podíl barevného skla ale naopak výrazně snižuje kvalitu skla bílého, proto nikdy nevhazujte barevné sklo do bílých kontejnerů.

Recyklované sklo pak skončí například i v tepelných izolacích nebo brusivech. Třídit sklo se zkrátka vyplatí, proto si zjistěte, kde probíhá výkup a recyklace skla ve vašem okolí.

Přehledná tabulka shrnuje všechny důležité informace, díky kterým pro vás bude třídění odpadů hračka.

Video: jak funguje recyklace?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *