Guy Man Keeps Cigarette Cigar

Nikotinová náplast jako možnost zbavení se závislosti

Nikotinová náplast (u nás je asi nejznámější značka Nicorette, ale existují i jiné), je jednou z alternativních cest, jak tělu dodat nikotin během odvykání kouření. Hlavním důvodem, proč by kuřákovi měla nikotinová náplast pomoci přestat kouřit, je to, že nikotinová náplast pomáhá zmírňovat abstinenční příznaky.

Nikotinové náplasti se řadí mezi léky. V běžném obchodě nebo na internetu je většinou nekoupíte (a pokud ano tak to není legální prodej. Většinou se nikotinové náplasti vyrábí v několika verzích, které se liší obsahem nikotinu:

  • Nejsilnější nikotinová náplast = 25 – 30 mg nikotinu
  • Středně silná nikotinová náplast = 15 – 20 mg nikotinu
  • Slabá nikotinová náplast = 10 – 15 mg nikotinu

Obsah nikotinu v náplasti se může lišit podle konkrétního výrobce. Například nikotinová náplast Nicorette má obsah nikotinu 10, 15 a 25 mg.

Jak pomáhá nikotinová náplast?

Nikotinová náplast je většinou menší či větší čtvereček náplasti. Ten se přilepí na nějaké místo na těle (ruka, noha, záda, břicho ap.). Jedna náplast vydrží jeden den (16 hodin, na noc se sundavá). Na těle ji máte během dne (od rána do večera). Z náplasti se postupně uvolňuje nikotin po celou dobu co ji máte aplikovanou. Uvolněný nikotin se vstřebává kůží do krevního oběhu. Díky nikotinové náplasti se po celý den udržuje konstantní hladina nikotinu v těle. A to pomáhá odbourat abstinenční příznaky.

Samotná nikotinová náplast vás chuti na cigaretu nezbaví. Pomůže vám ale odbourat nepříjemné fyzické projevy (bušení srdce, nervozitu apod.). Vaše chuť na cigaretu se také podstatně sníží. Vzhledem k tomu, že u nikotinové náplasti chybí klasický efekt „zapálení si cigarety“ (a s tím spojeného stav u lehké při otrávenosti), chuť na cigaretu vás bude pronásledovat dál. S nikotinovou náplastí se ale podobným choutkám snadněji odolává.

Večer si ale nesmíte zapomenout nikotinovou náplast sundat. Pokud si nikotinovou náplast ponecháte i během noci, nebo pokud si dokonce vezmete čerstvou náplast před spaním, tak se můžete připravit na hodně nepříjemné zážitky. Přísun nikotinu do těla během spánku vyvolává poruchy spánku a může mít celou řadu negativních efektů.

Nikotinová náplast není pro všechny

Jak již bylo uvedeno výše, nikotinová náplast je zařazena mezi léky. Není tedy běžně k dostání v obchodech. Sice na ni nepotřebujete předpis, ale pořád se jedná o lék. Není tedy automaticky určena pro každého. Pokud přestáváte kouřit, a máte jakékoliv zdravotní problémy, vždy je dobré konzultovat nasazení nikotinové náplasti s lékařem Nebo si alespoň nechat poradit v lékárně. Nebo si pečlivě prostudovat přibalený leták.

Kdy je lepší se nikotinové náplasti vyhnout?

Pokud nejste silný a pravidelný kuřák, pak nikotinová náplast není pro vás. Pokud sice kouříte pravidelně, ale jen několik málo cigaret (třeba jenom 5 za den), pak nikotinová náplast není pro vás. Zjednodušeně platí, že jedna vykouřená cigareta za den, představuje asi 1 mg nikotinu.

Pokud tedy vykouříte třeba jenom 5 cigaret za den, tak by pro vás i nejslabší nikotinová náplast představovala podstatně větší dávku nikotinu, než to, na co jste zvyklí z cigaret. V takovém případě je tedy lepší dát přednost nikotinové žvýkačce nebo jiné formě náhražky za nikotin.

Jak probíhá odvykání kouření s nikotinovou náplastí?

Obecně se doporučuje, při odvykání kouření, používat nikotinové náplasti po dobu 8 – 12 týdnů. Zahájení odvykání kouření s nikotinovou náplastí by mělo být se středně silnou (nebo s nejsilnější) nikotinovou náplastí. Záleží na tom, jak jste silný kuřák:

  • Pokud vykouříte 10 – 15 cigaret za den, pak je lepší začít se středně silnou náplastí.
  • Pokud je to více než 15 cigaret (nebo krabička cigaret a více), pak je lepší začít s nejsilnější).

Potom, postupně každé 4 týdny, snižujete sílu nikotinové náplasti. První čtyři týdny tedy ta nejsilnější, další 4 týdny středně silná a nakonec, poslední 4 týdny už jen nejslabší nikotinová náplast. Po 12 týdnech pak nikotinové náplasti úplně vysadíte a pokračujete v odvykání kouření bez nich. To už by ale vaše tělo mělo být připraveno, a měli byste to zvládnout i bez nikotinu.

2 comments

  1. Skvělý web, ale nikotinové náplasti nejsou moc účinné jediné co vím a to znám i hodně lidem z mého okolí pomohl inhalátor tedy pro mě jako pro silného kuřáka já momentálně přestávám s lékem champix je mi 21 let a kouřím už od 12 let a skončil jsem u 40 cigaret denně. A ty rady co jsem četl co nefunguje jsou opravdu pravda.

  2. co jsi date do hlavy tak to funguje. kdyz nechce te kourit tak nebude te staci si jen verit .ja jsem skusila naplast a rospulila ji. Kazdej den sem ji mela s Tim ze to funguje ale omyl.v lekarne my rekli ze jak rotrihnete naplast na pul perusi se merbrana nikotinu a nic nedela ja jsem na to byla tri tydny. Takze Jako bez niceho.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *