V současnosti jsou velmi oblíbené různé motivy aplikovány na textiliích. Jedná se nejen o obrázky, ale i motivační výroky či hesla, které zdobí polštáře, povlečení, závěsy či jiné textilní dekorace interiéru.
Víte, jak se takové motivy dostávají na textilní materiály? Případně to, jak si motiv na látku aplikujete sami v domácích podmínkách? Právě to se dozvíte v následujících řádcích.
V praxi se nejčastěji využívá spojení sublimačního tisku a termolisu. Motiv se nejprve vytvoří v počítači a vytiskne se na speciální sublimační papír, případně PVC materiál. Použité barvy mají schopnost teplotou pevně se fixovat na textil, což je dosaženo právě použitím termolisu a vylisováním připraveného motivu na textilní podklad.
Na jakém principu pracují termolisy
Samotné termolisy jsou zařízení skládající se ze dvou desek, obvykle keramických, které jsou ohřívané. Celou jejich práci ovládá řídící jednotka. Tato jednotka umožňuje provádět různá nastavení, včetně nastavení lisovací teploty, času potřebného na lisování a rovněž upozornit zvukovým signálem na ukončení celého procesu lisování.
Deska lisování je vyrobena z keramického materiálu, protože ten zajišťuje výbornou distribuci tepla, díky čemuž má celá plocha stejnou teplotu. Aby nedocházelo k přilnutí textilu nebo lisovaného motivu o desku, je na ni aplikována velmi tenká vrstva nepřilnavého materiálu, konkrétně teflonu.
Motiv na textil v domácích podmínkách
V běžné domácnosti se však pravděpodobně sublimační tiskárna a termolis nenacházejí. Proto vám nabízíme tip na mnohem jednodušší možnost protlačení motivu na textil. Jedná se o metodu, kdy na textil pevně zafixujeme tenkou vrstvu papíru s tiskem.
Jako první je třeba vytisknout zrcadlově obrázek na laserové tiskárně. Potom tento obrázek pevně zalepit na textil, a to speciálním lepidlem na textil s lakem. Po jeho vyschnutí se potřebujeme zbavit vrchní vrstvy papíru pod proudem tekoucí vody, obrázek znovu přelakovat a poté přežehlit.