Zkušenosti: Přestávám kouřit

Svoje zkušenosti s tím, jak přestávám kouřit, jsem popisoval už na úvodní stránce. Zmiňoval jsem i to, že za svou kuřáckou kariéru, jsem přestával kouřit hned několikrát. Rád bych se s vámi podělil o svoje další zkušenosti s odvykáním kouření. Byť jsem byl několikrát neúspěšný, třeba vám moje zkušenosti pomohou zjistit, co funguje nebo nefunguje při odvykání kouření. Třeba to pro vás bude i nějaká inspirace, co vyzkoušet, a co by mohlo fungovat i u vás.

Snižování počtu vykouřených cigaret

Jeden z mých pokusů o snížení počtu vykouřených cigaret nedopadl úplně dobře. Zkoušel jsem to, co celá řada kuřáků. V té době jsem kouři asi 15 cigaret denně.  Začal jsem si to hlídat a evidovat si každý den kolik vykouřím. Na začátku jsem si asi týden hlídal, abych nevykouřil víc než 15 cigaret. Každý další týden jsem to pak snižoval o jednu cigaretu.  Postupně jsem se dostal až do stavu, kdy jsem si jednu cigaretu zapálil až dlouhou dobu po probuzení (asi v 10 dopoledne), další pak někdy po obědě, a poslední večer.

Přestávám kouřit
OpenClips / Pixabay

Moje zkušenost je ale taková, že to moc nefungovalo. Celé dopoledne jsem se nemohl dočkat, až bude 10 a budu si moci zapálit první cigaretu. Odpoledne a večer to bylo podobné. Vydržel jsem to, až do chvíle, kdy jsem kouřil jenom jednu cigaretu denně. To jsem ale po pár dnech vzdal (nějak jsem se nedokázal smířit s představou, že už si v dalších dnech nezapálím ani jednu cigaretu).

Moje zkušenost je, že snižování počtu vykouřených cigaret nefunguje. Je to něco, co dá dost práce zvládnout (není to nic lehkého a sebere to hodně pevné vůle a sebeovládání). A přitom to není něco, co by se dalo snadno a dlouhodobě udržet. Při nejbližší příležitosti vás to bude nutit dávku cigaret zvýšit. Ze své zkušenost bych tedy radil = neomezujte počet cigaret, který vykouříte, raději si pořiďte nikotinové náplasti nebo jinou náhražku a zbavte se cigaret ze dne na den.

Zkušenosti: Pozor na pokušení

Další negativní zkušenost, kterou mám je pokušení. Opět se jednalo o jeden z mých neúspěšných pokusů přestat kouřit. Rozhodl jsem se přestat kouřit, a docela se mi to i dařilo. Pomáhal jsem si nikotinovými náplastmi, překonal jsem prvních pár dní, a intenzivní chuť na cigaretu postupně slábla. Po pár týdnech se mi i stávalo, že jsem si na cigaretu skoro celý den nevzpomněl, a když už, tak ta chuť nebyla tak „bolestivě intenzivní“, jako na začátku.

Pak jsem v práci, po několikatýdenním úsilí dokončil jeden poměrně složitý projekt. Byl jsem spokojený, protože výsledek byl úspěch, a všichni mi gratulovali. A tehdy mě to začalo hlodat. Měl jsem dobrou náladu, říkal jsem si, že když už jsem vydržel nekouřit tak dlouho, a když mám za sebou ten úspěch, že bych si mohl dát jednu cigaretu na oslavu. Tím nic nezkazím. Byl jsem sám přesvědčený, že je to jen jedna cigareta. Zapálil jsem si, a přiznám se, že mi už ta cigareta ani moc nechutnala. Docela to smrdělo a neměl jsem obvyklé „příjemné pocity“.

Druhý den jsem pokračoval v nekouření, třetí den také, ale čtvrtý den už jsem začal opět hledat nějakou záminku pro „oslavu“ a pro jednu cigaretu „na oslavu“. Důvod se pochopitelně našel. Ta druhá cigareta mi ale už docela chutnala. Během pár dní jsem přešel na jednu pravidelnou cigaretu denně. Než mi pořádně došlo, že už je ze mě zase pravidelný kuřák, kouřil jsem zase asi půl krabičky denně.

Poučení z této zkušenosti? Pokud se rozhodnete přestat kouřit, nikdy nepolevujte. Neexistuje nic jako jedna cigareta na oslavu. Spíše se smiřte s tím, že už nikdy v životě si nesmíte zapálit ani jednu cigaretu. Možná za 10 – 15 let o tom můžete přemýšlet, ale váš závazek by měl být, že minimálně 10 let si nezapálíte ani jednu cigaretu.

Přístup typu „zkouším vydržet 3 měsíce nekouřit a pak se uvidí“ nefunguje. Protože to si pak po pár týdnech budete říkat, dokázal jsem si, že dokážu přestat kouřit, tak o co jde. Mohu ještě pár měsíců v klidu kouřit, a pak opravdu přestanu.

100% a zaručený způsob jak přestat kouřit

Co je nejlepší způsob jak přestat kouřit? Ze své vlastní zkušenosti mohu poradit, co určitě funguje jako motivační faktor. Pořiďte si dítě.

 • Pokud jste žena a otěhotníte, pak si přečtěte, co dělá kouření s nenarozeným dítětem, jaké defekty mu hrozí. A pokud to pro vás nebude dostatečná motivace k tomu, abyste přestala kouřit, pak vás cigaret už asi nikdy nic nezbaví.
 • Pokud jste muž, přečtěte si, co dělá pasivní kouření. Uvědomte si, že i když nebudete kouřit přímo v bytě, z vašeho dechu, oblečení a rukou se uvolňuje tolik škodlivých látek, že tím svému dítěti podstatně ničíte zdraví. Až budete mít malé dítě, tak pochopíte, že něco tak hrozného mu prostě nemůžete udělat

Pro mě osobně byla právě tohle ta nejsilnější motivace, proč přestat kouřit. Zkuste si najít nějaký podobně silný důvod. Pokud ho najdete, uvidíte sami, že přestat kouřit pro vás bude podstatně jednodušší.

13 comments

 1. Kouřila jsem deset let.Když jsem otěhotněla chtěla jsem přestat, ale nešlo mi to.Snižovala jsem počet cigaret , ale nezvládla jsem přestat.Narodila se mi zdravá dcera a vážila 3,400kg a teprv pak jsem přestala kouřit. Nevím asi hormony a strašný výčitky svědomí! Došlo mi, že tu chci být pro svojí holčičku co nejdéle a dočkat se i vnoučat.Už jsem nechtěla smrdět kouřem, mít kašel, začouzený zuby a vyhazovat spousty peněz za smrad. Najednou jsem měla hnací motor a věděla jsem, že když jsem zvládla nekouřit v nemocnici tak to zvládnu i dál nekouřit.A nebylo to vůbec jednoduchý! Partner taky kuřák a spousta kamarádů taky kuřáci, byla to noční můra.Strašný chutě na cigaretu až sliny se mi dělaly,-) Pokaždý jsem si přemílala v hlavě, proč nekouřím a vybavovala jsem si stavy, když jsem byla po flámu překouřená a nechutnalo mi to.První měsíc byl hodně těžkej, žvejkala jsem normální žvejkačky a zapíjela tu chuť na cigaretu čistou vodou, ale pomáhalo mi to!
  Taky prvních čtrnáct dní jsem měla knedlík v krku a kašel, tělo se začalo čistit.Druhej měsíc byl lepší, už jsem nemusela tolik žvejkat 😀 a zapíjet. Třetí měsíc jsem si říkala, že chuť na cigaretu už by nemusela bejt, ale byla. Ta myšlenka tam stále byla a já už jen žvejkala a nemusela jsem zapíjet.Ještě jsem si vzpomněla, že první kde bylo znát, že nekouřím bylo dýchání.Najednou jsem nefuněla a opravdu se mi krásně dýchalo při sportu a to mě nadchlo a byla jsem hodně a mile překvapená.Byl tu další důvod proč nekouřit! Čtvrtý měsíc jsem si už mohla dát kafe s přítelem (kuřákem) venku.Už mi to nevadilo. Zatěžkávajíci zkouška byla v hospodě 🙂 přátelům jsem oznámila, že nekouřím a dala jsem si k pivu tyčinky.Asi po čtyřech hodinách příšerná chuť na cigaretu přestala . Zvládla jsem to bez náplastí a nikotínovejch žvýkaček ! (Jsem dobrá:-)) hurá )
  Občas se, ale ta chuť znovu vetře i po roce a to si představím jak bych znovu přestávala a z lenosti si nezapálím 😀 ! Vím, že si nesmím zapálit už ani jednu a nikdy …

 2. Pro mne je toto opravdu aktuální téma a jelikož se v jednom z příspěvků zde radilo, aby si člověk zaznamenával své prožitky, dělám přesně to na svém blogu, který nese název NE KADIM (= nekouřím slovinsky) : ) Jestli mi to vydrží, a jaké stavy při odvykání zažívám si se mnou můžete prožít na vlastní oči zde – http://www.nekadim.bloger.cz/

 3. Zdravím Vás přátelé, rád bych přispěl do vínku na téma kouření. Můj příběh s kouřením začal přibližně před 30 roky. Byl stejný jako u každého z Vás. Ranní cigareta ke kávě, bez které by nebylo pravidelné wc:-)) a spousta dalších a dalších povinných denních návyků a zlozviků spojených s kouřením. Nemá cenu taty rozebírat to, co jistě všichni dobře znáte. Za zmínku snad pouze stojí, že jsem kouřil cca 30 cigaret denně. Kašlání, smrad z oděvů, v autě, všude. Nekouřím pět dní a nikdy jsem to nezkoušel přestat. Má zkušenost je zatím taková, že mě bolí na prsou, kašlu více, než když jsem kouřil, nemohu se soustředit, zvedl se mi tlak. Říkám si, že je to snad po tolika letech normální a že se mi opravdu začíná čistit tělo. Lépe se mi začíná dýchat. Co je ovšem to nejcennější ? Jsem na sebe hrdý, že jsem se do toho pustil.

 4. I já přestávám , kouřil jsem 3 roky coš je o proti vám málo, byly doby kdy jsem nevěřil, že dokážu vykouřit celé 2, dnes kouřím 40-50 balených cigaret denně… cigareta už je mou součástí 🙂 Jenže když se překročí 50 denně tak už tu vůni i dýchám, chtěl bych přestat úplně, ale je to hodně těžké a náplasti kupovat nechci… Čas od času zkoužím přestat, ale vždycky ztroskotám a ve výsledku je to ještě horší 🙂

 5. Ahoj nekuřáci,
  tak i já jsem se po několika neúspěšných pokusech pustil do dalšího a doufám že posledního odvykání.
  Kouřil jsm cca 25 let, v poslední době kolem 30ti cigaret denně. Kašel, sípání…. humus…. Motivace ? Děti, které mi neustále opakují, že to není zdravé a smrdí to, pak samozřejmě peníze a nakonec… láska. Když potkáte někoho, kdo vás motivuje, je to bomba. Děti, láska, peníze a zdraví, to stojí za to….
  Je to druhý týden co se držím a vím, že teď to dokážu..
  Přeji mnoho úspěchů i Vám, kteří s tím chcete taky praštit.

 6. zdarec všem taky jsem byl v 11 letech aktivní kužak ale abych žekl pravdu v te době my to taky přišlo jako hnus pak jsem vydržel 5 let bylo my skvěle a žíkal jsem si hmm sice bych si dal ale proste nevím potom jsem si žekl že je to nesysl a fak jsem si nedal vubec mně to nelaka 🙂
  asi jsou lidi co i když kouří aktivně že si nato navyk nevypěstujou 🙂 pak teda kvuli kamaradu jsem si dal ale nechutnala škoda že toto nemá věčina lidí jo a kouřil jsem 3 cigarety deně a najednou už nekouřím taky muj děta kouřil dost hodně a pak si mysto cigaret kupoval čokoladu mýsto cigarety si vzal kousek a teď už taky nekouří skuste si dištak najít nejakej pamlsek čokoladu bonbony nebo neco takového

 7. Ahoj odhodlanci.

  Je mi 22. Od svých 15 kouřím. ze začátku méně pak více. Více znamená 10-15 denně. Spíše těch 10. Nedávno jsem prodělal zápal plic a nemocný jsem jinak asi 3x do roka. K tomu rýma furt. Ráno plný nos a plný krk. Kouřil jsem v práci 4xpřestávka = 4xcigareta + před prací a po práci to je 6 jenom v 8hodinové pracovní době. Když jsem s nemocenské nastupoval do práce kouřil jsem asi půl denně. Vzhledem k tomu, že mi to na zápal plic s každým vdechnutím způsobovalo stav jako by mě někdo 10minut držel pod krkem je to pochopitelné. Poté se stav zlepšil. Nastoupil jsem do práce a v práci jsem nekouřil, řekl jsem si, že kolegum ukážu, že po nemoci přišel někdo jiný. To znamená -6 cigaret. zbývají cca 4. Mám 3směnný provoz. Jdu na noční nekouřím. Přijdu domů dám si jednu. Pak jdu spát vzbudím se cca kolem 2-3. jdu jíst po obědě je to těžké, ale jednu vynechám. zbývají 2 do 9hodin kdy jdu do práce. Nekouřím do 8 a něják mi to nechybí. Doma před tím než jdu do práce si dám 1. To znamená z 10 před tím jsem to omezil na 2 a to na noční. Na raní jen jedna večer ráno to nestíhám a odpoledne to vydržím. A na odpolední zase 2. Přes víkend sportuji, a nekouřím. Tak že předtím 10 na den i přes víkend to se = 30 x 10=300 cigaret za měsíc = 15 krabiček viceroyek x 72kč = 1084kč měsíčně. Nyní 35 cigaret za měsíc.

  1. Ahoj Felixi,
   moc držím palce…..snaž se a vydrž, fakt to stojí za to!
   Vím o čem je řeč, když musíš denně počítat cigárka. Ty to děláš proto, že chceš přestat. A já jsem počítala cigarety, které jsem si sebou vždy kupovala na 2 měsíční pobyt v USA a nechtěla jsem utrácet dolary. Musela jsem vyjít s tím, kolik jsem si s sebou vezla v kufru. Někdy to bylo dost těžké, abych vyšla. Ale už nikdy víc nebudu řešit tento problém, protože jsem přestala kouřit.
   Opravdu držím palce Tobě a všem, kteří se rozhodli nekouřit a bojují sami se sebou, je to moc těžké!!!!

 8. Zdravím, kouřím 13 let., tk 13-15 cigaret denně. Zkouším přestat snad každej den.

  Je pravda, že jde o to , jestli chcete opravdu přestat a představit si, že už si nikdy nezapálíte.
  Abych řekla pravdu, tak tato myšlenka,pro mě,byla strašná a po 3 dnechjsem to vzdala.
  Tak jsem si chtěla zapálit, že jsem hledala i větší vajgli v popelníku. Fakt,hrůza !
  Zkusím ty nikotinové žvýkačky, jedou jsem je měla a byli dobrý., akorát ta psychika ach jo.,
  Jinak, těm co opravdu přestali, tiše závidím.

 9. Ahoj všem. Já kouřil od 16ti do 35ti po většinou 30-40 denně. Přestával jsem asi 4x s žvýkačkama, náplastmi i el. cigárama. To je všechno k ničemu. Jediné co potřebujete je chtít přestat, žádné berličky nepomůžou. Jsou to jen způsoby jak tahat z lidí peníze nebo vyměnit jednu závislost za jinou. Rozhod jsem se že přestanu a to je vše. Žádné fyzické příznaky abstinence jsem neměl, pouze psychické a to vaše okolí prostě musí přetrpět. Když jsem dostal chuť, jediné co mě drželo je myšlenka, že “člověk se narodí bez cigarety”. Asi mi dost pomohla knížka “Allen Carr – Jak přestat kouřit”. Dnes je to přesně rok a půl co jsem přestal a jsem fakt rád. I když první půlrok nebyl jednoduchý. Držim palce všem.

 10. Mám za sebou tři dny nekouření. Zatím nejdéle trvající pokus po patnácti letech “aktivní služby” a věřte mi, neflákal jsem to…. Tentokrát jsem nevsadil pouze na svou vůli ( nefungovalo to – byla to vždycky katastrofa), ale koupil jsem náplasti. Je to mnohem lepší, neřežu tolik do živého, netrpím, jako staré zvíře.

  Čas se ale neuvěřitelně vleče. Nejhorší je ráno, než se náplast “nastartuje” a pak večer, kdy už asi slábne.

  Pomáhá mi negativní motivace. Když je mi opravdu nejhůř, když už tu trubku vidím před očima a v myšlenkách se už po ní začínám sápat, vzpomenu si vždycky urychleně na škodolibý ksicht svého kolegy v práci. Představím si, jak bude blahem bez sebe, až zjistí, že jsem zase začal. Jak bude ryčet a chrochtat spokojeností, že se mi to zase nepodařilo.

  „A to teda néééé “, řve to v té chvíli ve mně. „Takovou radost já tomu pazgřivcovi už nedopřeju! To ať mě raději odvezou. ”

  ZATÍM TO FUNGUJE ! 😉

 11. Zdravím vás. Jsou to čtyři měsíce, co nekouřím… Respektive, snažím se nekouřit. Dala jsem si pár prásků. Ale to se snad nepočítá. Byla jsem kuřačkou od svých třinácti let, je mi třicet jedna a jsem na sebe strašně hrdá, že jsem dokázala přestat. První dny a týdny byly strašný. Doslova a do písmene – děs. Nebudu vám lhát, že přestat kouřit je lehké Možná pro někoho ano ale pro mě to byla noční můra. Cigáro se mnou bylo celé mé dospívání, když jsem žila v cizině, cestovala. když mi bylo dobře i hrozně. na koncertech, v hospodě, venku, na krásnejch místech…Stalo se takovou mojí součástí, mým image.
  Třináct let nejím maso, ale denně jsem kouřila 10-15 cigaret. Trochu směšné. Nezabíjela jsem zvířata, ale pomalu zabíjela sebe. Nikotinem.
  Uvidím, jak velká frajerka budu za pár měsíců, ale zatím nekouřím. A přeju Vám všem, kteří se pokoušíte, ať Vám to taky vydrží. Stojí to za to.

 12. Ahoj lidičky, tak si tu čtu vaše příspěvky a donutilo mě to taky napsat pár řádků o sobě.
  Jsem důchodkyně a byla jsem aktivní kuřačka 47 let!!! Přestala jsem kouřit 30. 7. 2016 s pomocí e-cigarety. To mi vydrželo do konce ledna 2017a pak jsem najednou uznala, že už nepotřebuji ani tu e-cigaretu a nekouřím vůbec nic.
  Sama se tomu divím, že se to dá vydržet a zvládnout. Nevidím to jako hrdinství, najednou jsem dospěla k názoru, že jsem tolik let zbytečně utrácela a ničila si zdraví a vlasně i svému okolí.
  Za ty roky a vyhozené peníze jsem už mohla mít minimálně Mercedes. Ale tehdy to byla příšerná móda a kdo nekouřil, tak jako by nebyl. Mě osobně se kouření líbilo a musím říct, že mi i cigarety chutnaly. Doma jsem čelila připomínkám celé rodiny, ale nejvíc mi to rozmlouvaly dcery. Přesto jsem se nikdy nesnažila přestat kouřit, byla jsem svým způsobem sobec, který myslí jen sám na sebe. Dnes si to plně uvědomuji a docela mě to i štve! K rozhodnutí nekouřit mě přesvědčil můj synovec, který mi koupil první e-cigaretu a já jsem o nekouření začala vážně uvažovat. Vám všem, kteří bojujete se stejným problémem držím palce!!!!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *