Jak přestat kouřit

Chcete znát důvody, proč přestat natrvalo s kouřením?

Hledáte nějaké důvody, proč přestat kouřit. V tom případě se podívejte do sekce pasivní kouření, plíce kuřáka nebo na zdravotní rizika cigaret. Tam najdete důvody, proč přestat kouřit. Cigarety zabíjí. Cigarety zabíjí nejenom vás, ale i lidi okolo vás.

Pokud přestáváte kouřit, je důležité dodržet pravidelnou životosprávu. Vyhnete se tak případným problémům, které vás mohou potkat. Čerpejte inspirace na hubnutí, které vám pomohou lépe zvládnout krizové situace.

Finanční důvody proč přestat kouřit

Dalšími důvody, proč přestat kouřit mohou být (kromě zdravotních rizik) třeba i finanční důvody. Schválně si zkuste spočítat, kolik vás kouření stojí peněz. I pokud kouříte nějaké „levnější“ cigarety, řekněme 60 Kč za jednu krabičku, pořád je to velká spousta peněz. Jedna krabička za den, 365 dní v roce, za 60 Kč, to je cca 22 000 Kč za tok. Za deset let je to 220 000 Kč. Za 40 let kouření (např. od 20 do 60 roků) je to téměř jeden milión korun.

Mnoho lidí argumentuje, že i když přestanou kouřit, peníze utratí za něco jiného (stejně zbytečného). Osobně si myslím, že to je pravda jen částečně. Ano, část z těchto peněz by určitě padla na jiné věci. Sám ale ze své zkušenosti vím, že i když mi na nic jiného peníze nezbudou, na cigarety si je vždy najdu. Takže kdybych nekouřil, a neměl peníze, určitě bych neměl tak silnou potřebu někde rychle najít pár korun na cigarety.

Moje osobní zkušenost je ta, že minimálně jedna polovina z toho, co utratím za cigarety, mi po skončení kouření začala zůstávat navíc.

Cigarety jsou „radioaktivní“

Možná pravidelně kouříte a ani si neuvědomujete, že cigarety jsou radioaktivní. Je prokázáno, že pokud kuřák vykouří v průměru 1,5 krabičky denně, obdrží v průběhu jednoho roku dávku radioaktivního záření ve výši asi 60-160 mSv (mikro sievert). Průměrná dávka pro běžného člověka je přitom pouze 3 mSv za rok. Pravidelný a silný kuřák tedy díky cigaretám obdrží asi 20× – 50× vyšší dávku radioaktivního záření. Jak je to možné?

Kromě chemických látek (mezi kterými najdeme celou řadu karcinogenů), obsahuje cigaretový kouř také malé množství radioaktivních izotopů. Jedná se především o olovo 210, polonium 210. Oba radioaktivní prvky jsou prokázané karcinogeny.

Navíc se tyto radioaktivní látky hromadí v plicích. Jsou totiž obsaženy v dehtu, který plíce neumí vstřebat nebo se ho jinak zbavit. Dehet z cigaretového kouře se v plicích hromadí a postupně je zanáší. Tím se zvyšuje i riziko vyplývající z těchto radioaktivních prvků. Má se za to, že právě tyto radioaktivní prvky se významnou měrou podílí na vzniku rakoviny plic u kuřáků

Zdravotní důvody proč přestat kouřit

Mezi hlavní zdravotní rizika z kouření patří především rakovina plic. Kuřáky postihuje celá řada zhoubných nádorů. Asi nejvíce si s kouřením spojujeme rakovinu plic, kromě ní jsou ale u kuřáků časté i rakoviny v ústní dutině, nádory slinivky břišní, ledvin, močového měchýře nebo střev a konečníku.

Další zdravotní rizika kouření pak jsou tyto:

 • Kouření způsobuje a urychluje kornatění tepen (ateroskleróza)
 • Kouření významně zvyšuje riziko vzniku srdečního infarktu
 • Kouření významně zvyšuje riziko vzniku náhlé mozkové příhody
 • Kouření dále významně urychluje stárnutí kůže, pro dlouhodobé kuřáky je pak typická vysušená, vrásčitá kůže, která je našedlá
 • Kouření má fatální následky v těhotenství, u nenarozených dětí kouření způsobuje vrozené tělesné a duševní poruchy
 • Kouření způsobuje vředové choroby žaludku a dvanáctníku
 • Kouření významně ovlivňuje mužskou potenci, celá řada kuřáků má sníženou potenci nebo jsou dokonce neplodní
 • Kouření způsobuje i menstruační potíže nebo poruchu plodnosti u žen
 • Kouření má za následek celou řadu civilizačních chorob. Je také prokázáno, že u kuřáků mají běžné nemoci, jako například chřipka, mnohem vážnější průběh

Jak se projeví, když přestanete kouřit

Pokud se rozhodnete přestat kouřit, začne se to projevovat téměř ihned. Je sice pravda, že než se vaše tělo vrátí zpět do normálního stavu, uběhne celá řada let. Hodně pozitivních výsledků se ale projeví už během několika málo týdnů či měsíců.

 • Už po 3 měsících po skončení s kouřením se vám začne zvyšovat kapacita vašich plic o desítky procent.
 • Během prvního roku, od poslední zapálené cigarety, se riziko infarktu sníží o polovinu. Je sice pravda, že než bude mít bývalý kuřák stejné riziko vzniku infarktu, jako nekuřák, bude to trvat asi 15 roků, ale již po 9 – 12 měsících se pravděpodobnost vzniku infarktu sníží o 50%.
 • To samé platí i pro rakovinu plic. Než se organismus vyčistí, a než budete mít stejnou pravděpodobnost vzniku rakoviny plic, jako jiní nekuřáci, bude to trvat asi 10 roků. Již po dvou letech je ale riziko vzniku rakoviny menší o 45%.
 • Během prvních 3 dní, od poslední zapálené cigarety, pak dochází k regeneraci plicní tkáně, a nastartuje se samočistící mechanismus, který bude zbavovat vaše plíce dehtu a dalších uložených škodlivin.

 1. Dobrý den,já mám své zkušenosti s kouřením takové:Měla jsem problémy s průduškami,ale musím podotknout,že díky kouření.Dusila jsem se i bez cigarety.Na prsou,jako když je metrákový kámen.A tak jsem řekla “DOST”.Doma jsem měla dvě plné krabičky cigaret a ta třetí ,v ní bylo pět :Vzala jsem všechny ty cigarety,dala jsem je dceři(té bylo v té době 17 let,nekouřila)a řekla jsem jí ,že je může dát do kotle,anebo vykouřit tátovi,že ode dneška nekouřím.A nekouřila jsem a do dnes nekouřím a už to je 26 let.26.2. před 26 lety jsem se zařekla a dodržela.8.3. jsem byla v pně zakouřené místnosti a nevadilo mi to.Chuť byla,nejméně milionkrát,Mě moc pomohlo,když jsem dostala chuť na cigaretu,vzpomenout si, jak jsem se dusila i bez cigarety.Přibrala jsem během půl roku o 21 kg.a s touto váhou zápolím do dnes.A musím dodat,že mi pomohlo,že se u nás v bytě nekouřilo,kvůli dětem.Začala jsem kouřit v 16,5 a skončila jsem v 36 letech.Jsem na to pyšná,že jsem to doázala.

 2. je absolutne jedno či ta baba umre na obezitu alebo na cigarety…..dnes zdravi chlap vyleze na strechu
  ze opravi skridlu…, spadne zlomi si nohu….a za tyzden uz mu hraju, lebo umrel na zapal pluc….to je nase zdravotnictvo….jediny dovod preco prestat je :ked to slubite …a dodrzite …neserete si do huby

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *