Mezi hlavní zdravotní rizika kouření patří především onemocnění postihující srdce a plíce. Kouření je významným rizikovým faktorem pro srdeční infarkt, mrtvici a chronickou obstrukční nemoc plic. Kouření také prokazatelně vede ke vzniku rakoviny. Je to především rakovina plic, rakovina hrtanu, rakovina úst nebo rakovina slinivky. Mezi další zdravotní rizika kouření pak patří cévní onemocnění nebo hypertenze.
Zdravotní rizika kouření jsou opravdu obrovská. Odhaduje se, že v průběhu 20. Století zemřelo na přímé nebo nepřímé následky kouření asi 100 miliónů lidí.
[blockquote source=”Poznámka”]Během druhé světové války zemřelo přibližně 50 – 60 miliónů lidí, z toho asi 20 miliónů lidí přímo na bojišti. Následky kouření byly jen za poslední století větší, než počet mrtvých ve druhé světové válce.[/blockquote]
Jak kouření ohrožuje zdraví:
- Rakovina = kouření tabáku (především pak cigaret) způsobuje různé druhy rakoviny. Je to především rakovina plic, rakovina ledvin, rakovina hrtanu, rakovina krku, rakovina prsu nebo rakovina močového měchýře, rakovina žaludku a rakovina slinivky břišní
- Rakovina plic = toto je jeden z nejvážnějších důsledků kouření. Odhaduje se, že u kuřáků do 85 let je riziko rakoviny plic pro muže asi 22,1 % a pro ženy asi 11,9%. To znamená, že rakovina plic, jako následek kouření, je příčinou smrti asi u 1,1% všech mužů v Evropě a 0,8% všech žen v Evropě.
- Plicní onemocnění = plíce kuřáků jsou dlouhodobě vystaveny působení látek, které se nachází v cigaretovém kouři. Jedná se především o oxid uhelnatý nebo kyanid. V důsledku toho pak u kuřáků vzniká rozedma plic nebo vznikají chronické záněty plic. Dalším rizikem kouření jsou chronická onemocnění plic, což je nevyléčitelné snížení kapacity plic. Příznaky tohoto plicního onemocnění je dušnost, sípání, chronický kašel a chronický zánět průdušek.
- Srdeční a cévní onemocnění = kouření způsobuje okamžité změny tlaku a srdeční frekvence. Oxid uhelnatý v cigaretovém kouři pak snižuje schopnost krve přenášet kyslík. Tím se zvyšuje riziko infarktu, akutní záněty tepen a žil, náhlé mozkové příhody nebo může docházet ke vzniku krevních trombóz.
- Zvýšení cholesterolu = kouření je také přímým důvodem pro zvyšování hladiny cholesterolu v krvi. Navíc u kuřáků bývá mnohem nižší poměr mezi „dobrým“ cholesterolem a „špatným“ cholesterolem.
- Poškození ledvin = kromě toho, že kouření způsobuje rakovinu ledvin, může v důsledku kouření dojít i k dalšímu poškození ledvin. U kuřáků je mnohem větší procento výskytu chronického onemocnění ledvin, než u nekuřáků
- Chřipky a další onemocnění = podle vědeckých výzkumů, jsou také kuřáci obecně mnohem častěji nemocní, než zbytek populace. Odhaduje se, že výskyt chřipek a dalších podobných onemocnění, je u kuřáků asi o 1/3 vyšší, než u běžné populace. Navíc chřipky mají u kuřáků mnohem těžší průběh. Podle výzkumů se zdá, že riziko chřipkových onemocnění se zvyšuje především u starších kuřáků
- Onemocnění úst = kouření způsobuje především rakovinu ústní dutiny. Kromě toho ale kouření zvyšuje i riziko jiných onemocnění úst. Je to hlavně paradentóza a záněty kolem zubů. Kromě toho u kuřáků dochází k zabarvení zubů, nebo je u nich častý zápach z úst. Kuřáci také velmi často trpí ztrátou chuti nebo omezením čichových vjemů.
- Infekční choroby = kouření více než 20 cigaret denně, zvyšuje riziko tuberkulózy dvakrát až čtyřikrát. Navíc u kuřáků je čtyřikrát vyšší riziko vzniku zápalu plic, nebo dalších pneumokokových onemocnění. Navíc se v poslední době spekuluje i o tom, že kuřáci mají mnohem nižší obranyschopnost proti viru HIV.
- Impotence u mužů= u kuřáků je spolehlivě prokázán mnohem vyšší výskyt impotence. Je doloženo, že kouření zvyšuje až o 85% vznik impotence ve srovnání s nekuřáky. Nikotin a kouření tabáku je hlavní příčinou erektilní disfunkce. Kouření způsobuje impotenci díky tomu, že při něm dochází k zúžení tepen. To pak má vliv i na poruchy erekce.
- Neplodnost žen = kromě impotence u mužů, způsobuje kouření i poruchy plodnosti u žen. Kouření má velmi škodlivý vliv na vaječníky a v některých případech může kouření způsobit až úplnou neplodnost ženy. Nikotin a některé další látky, které obsahuje cigaretový kouř, narušují tvorbu estrogenu v ženském těle. Estrogen je hormon, který u žen reguluje ovulaci. U žen, které kouří, je až o 60% vyšší pravděpodobnost, že budou neplodné. Navíc kouření až o 30% zvyšuje riziko potratu. Kouření v těhotenství navíc způsobuje velmi vážné problémy v podobě předčasných porodů nebo nejrůznějších vrozených poruch. A to se týká i pasivního kouření.
- Kouření v těhotenství = kouření a nikotin je velmi velké riziko především v době těhotenství. U žen, které v době těhotenství kouří, se velmi významně zvyšuje riziko potratu, nebo předčasného porodu. Děti, jejichž matky v těhotenství kouřily, také častěji trpí vrozenými duševním i nebo tělesnými poruchami. Existují také studie, které prokazují vztah mezi kouřením v těhotenství a poruchami chování u dětí.
Kouření způsobuje smrt
Na závěr několik stručných faktů:
- Kouření způsobuje smrt. To je jednoznačně prokázáno.
- Ze statistických údajů je jasně patrné, že kuřáci žijí v průměru o 13,2 až 14,5 roků.
- Nejméně polovina lidí, kteří celý život kouřili, umírá na následky kouření a předčasně.
- Kouření zabilo ve 20 století 100 miliónů lidí.
- U kuřáků existuje třikrát větší pravděpodobnost, že zemřou před dosažením 60 roku.
- Na celém světě každý rok zemře na následky kouření nejméně 600 000 lidí.
- Každý den tak na následky kouření zemře nejméně 1650 lidí
Kouření je hrozný nesmysl. Když vidím lidi, jak si dávají do úst cigaretu, vyndávají, vyfukují kouř, a tak pořád dokola, tak mám pocit, že to je kapánek na hlavinku. Je pravda, že každý člověk má nějaký zlozvyk, ale to kouření je opravdu šílenost sama, jako když si hrajou malé dětičky na písečku a dělají tam z písku bábovičky. Akorát že dětičky nejsou z báboviček z písku nemocné.