Odvykání cigaret, co nefunguje

Asi každý kuřák to zná. Dneska večer si zapálím poslední cigaretu a od zítra už přestávám kouřit. Kolik takových slibů si asi každý kuřák dal? Ze své zkušenosti musím říct, že alespoň tak 10 za rok. Bohužel většina těchto předsevzetí o odvykání cigaret nevydrží do rána. I když večer usínám s pevným předsevzetím, že zahájím odvykání cigaret, ráno se probudím, a večerní odhodlání je pryč. Na této stránce bych se rád podíval na několik věcí, které při odvykání cigaret příliš nefungují. Třeba vám to pomůže, budete vědět, na co si dát pozor.

Odvykání cigaret aneb co opravdu nefunguje

Přestat kouřit bez jasné a pevné motivace prostě nefunguje. Pokud si myslíte, že byste měli přestat kouřit, ale přitom vám cigarety „moc chutnají“. A pokud si neumíte ani představit, že si už nikdy nezapálíte, pak se vám přestat kouřit nepovede. Odvykání cigaret je úspěšné jen tehdy, pokud to vy sami opravdu chcete.

Ponechám stranou běžná moudra o pevné vůli a podobně. Realita je mnohem prostší. Pokud chcete přestat kouřit, pokud vy sami jste přesvědčeni o tom, že už si nikdy nechcete zapálit, pak má smysl to zkusit. Pokud vás do skončení kouření někdo nutí, nebo pokud to zkoušíte jen tak, abyste si dokázali, že pár dní vydržíte nekouřit, tak to moc nefunguje.

Odvykání cigaret na zkoušku

Tahle metoda odvykání cigaret moc nefunguje. Pokud si řeknete, zkusím přestat na pár týdnů kouřit a pak uvidím co dál, tak je to předem prohraný boj. Možná vydržíte pár dní nekouřit, protrpíte si prvních pár dní bez cigarety, ale až přijde první opravdu velká krize, tak to vzdáte. Řeknete si, že už jste dokázali, že to zvládnete i bez cigarety, a znovu si zapálíte. Máte pocit, že jste dokázali, že zvládnete přestat kouřit, tak o co jde. Někdy příště to zkusíte znovu a tentokrát už doopravdy. S takovým přístupem se vám ale nikdy nepovede přestat kouřit.

Vydržet pár dní nebo i pár týdnů bez cigarety je něco jiného než úplně přestat kouřit. Pokud jste to někdy zkoušeli, tak víte, že první dva, tři dny jsou náročné. Když projdete tímto „úvodním“ peklem, tak už je to o něco lepší.

Vždy se ale čas od času bude objevovat krize. Jednou za pár dní nebo týdnů vás přepadne šíleně silná chuť na cigaretu. Tyto pozdější krize jsou hodně zákeřné. Zatímco na začátku jste na ně připraveni a každou myšlenku na cigaretu se snažíte potlačit už na začátku, později vám pozornost poleví. Překonání těchto krizí je teprve tou pravou zkouškou v odvykání cigaret.

Odvykání cigaret s elektronickou cigaretou

Elektronická cigareta je fajn věc. Nesmrdí tolik jako cigareta, a dává vám příjemný pocit, že jste si přestali ničit zdraví. Pokud je pro vás ale motivací přestat kouřit především proto, kolik utratíte peněz, tak elektronická cigareta vás o moc levněji nevyjde. Vychází to buď nastejno, nebo je to i o něco dražší (podle toho jaký typ cigaret kouříte).

Další věc, proč elektronická cigareta při odvykání moc nefunguje, je to, že si s ní zachováte všechny zlozvyky a návyky. Pořád vám zůstanou takové ty kuřácké rituály. Ráno vstanu a už se sháním po cigaretě. Jen místo krabičky a zapalovače sáhnu po elektronické cigaretě. V práci se chci na chvíli uvolnit a zase místo krabičky cigaret a zapalovače sáhnu po elektronické cigaretě. Atd., atd.

S elektronickou cigaretou jste pořád kuřák, jen si tak neničíte plíce. Přejít od elektronické cigarety zpět k té klasické, je pak velmi snadné. Zapomenete si koupit náhradní náplně. O víkendu je jen tak neseženete. A tak, místo abyste se trápili, po chvíli to nevydržíte, a jdete si koupit krabičku. V duchu se utěšujete, že je to jen nouzové řešení, že hned po víkendu se zase vrátíte k elektronické cigaretě. Tím si ale jen dokážete, že jste pořád závislý kuřák.

Odvykání cigaret, snižování počtu vykouřených cigaret

To je další metoda, která moc nefunguje. Trápí vás, že toho moc vykouříte? Možná si říkáte, že to zkusíte omezit na polovinu. A pak se uvidí. Na jiné stránce tohoto webu píši o své zkušenosti se snižováním počtu vykouřených cigaret. Pokud se do toho pustíte, bude to pro vás mnohem větší utrpení, než přestat ze dne na den. A navíc, pár týdnů se budete trápit omezováním počtu vykouřených cigaret. Nebude to nic lehkého, ale třeba se vám to povede. Ale po celou tu dobu jste vůbec nic nedokázali. Pořád jste kuřák a pořád jste závislí. Vaše závislost na cigaretě, na nikotinu, není o nic menší než na začátku. Prvním krokem k úspěchu, prvním krokem k tomu, abyste doopravdy přestali kouřit je až ta poslední „típnutá“ cigareta. Teprve pak přestáváte doopravdy kouřit.

Jediné, kde snad trochu funguje snižování počtu vykouřených cigaret, je u silných kuřáků. Znám několik lidí, kterým se to povedlo. Ale ti kouřili třeba i dvě nebo více krabiček denně. Postupně snížili svoji dávku na 15 – 20 cigaret a u toho pak zůstali. Snížit počet cigaret ze 40 – 60 na čtvrtinu je úspěch. Ale zdraví si ničí dál.

5 comments

  1. ahoj,
    souhlasím s článkem, vyzkoušel jsem několik zde popsaných metod, autor textu má pravdu. Posledně jsem se nechal na základě článku http://www.e-cigo.cz/clanky/kolik-usetrite-s-elektronickou-cigaretou nalákat na e-cigarety, bohužel jsem u nich nevydržel a ani nepřestal. Stačil týden dovolené v Chorvatsku a vykouřené náplně a znovu jsem se vrátil ke klasickým cigaretám. Ted chci vyzkoušet přestat pomocí sezení u čínské léčitelky, tak snad mi to konečně vyjde..

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *