Odvykání kouření, co funguje

Jak zvládnout odvykání kouření, a jak přestat kouřit, aby se to povedlo? Asi každý kuřák, čas od času začne přemýšlet o tom, že by přestal kouřit. Mnoho kuřáků si uvědomuje, jak je kouření nezdravé. Další zase trápí cena cigaret, nebo mají i jiné důvody. Počet neúspěšných pokusů přestat kouřit, je mnohem vyšší, než počet těch úspěšných. Jak tedy na odvykání kouření, aby to bylo úspěšné?

Odvykání kouření, co je nejdůležitější?

Pokud chcete, aby vaše odvykání kouření bylo úspěšné, tím rozhodujícím bude vaše psychika. I když na nikotinu může u části kuřáků vzniknout i fyzická závislost, počet fyzicky závislých kuřáků je mnohem nižší, než počet těch, kdo si jen vypěstovali psychickou závislost na zapálené cigaretě.

S fyzickou závislostí se dá bojovat s pomocí celé řady nikotinových přípravků (nikotinové náplasti, nikotinové žvýkačky, nebo třeba elektronická cigareta).  S psychickou závislostí ale můžete bojovat jen svou vlastní vůlí.

Je spolehlivě prokázáno celou řadou kuřáků, že o úspěchu odvykání kouření rozhoduje především pevná vůle a chuť nebo rozhodnutí kouřit. Pokud si říkáte:

 • Měl bych přestat kouřit, protože ….“ Je to špatně.

Takhle se vám nikdy nepovede přestat kouřit. Aby bylo odvykání kouření úspěšné, musíte si říkat:

 • Chci přestat kouřit, ….“. Rozdíl mezi „chci“ a „měl bych“ je opravdu velmi velký.

Základem ale je, abyste to „chci přestat kouřit“ mysleli vážně. Čím víc vy sami budete přesvědčeni o tom, že opravdu chcete přestat kouřit, tím větší je šance, na úspěšné odvyknutí cigaretě.

Odvykání kouření, fyzická závislost a abstinenční příznaky

Při odvykání kouření se mohou u mnoha kuřáků objevit abstinenční příznaky. Ty se projevují především špatnou náladou, nebo dokonce i depresí. Můžete, pociťoval zlost, úzkost. Časté jsou také poruchy spánku. Při odvykání kouření můžete pociťovat celou řadu nepříjemných fyzických příznaků.

S těmito abstinenčními příznaky, při odvykání kouření, se dá bojovat různými způsoby. Co funguje při odvykání kouření:

 • Nikotinové náplasti = ty fungují na potlačení abstinenčních příznaků spolehlivě. Jediným negativem je jejich cena (cena jednoho balení nikotinových náplastí je podobná, jako cena kartónu cigaret. Většinou jedno balení nikotinových náplastí obsahuje dávku na 7 – 10 dní). Druhým negativem je i to, že si své odvykání kouření prodlužujete na delší dobu (pokud přestanete kouřit bez podpůrných prostředků, začátek je velmi těžký, ale abstinenční příznaky rychle odezní. U nikotinové náplasti se budete „trápit“ delší dobu, než se závislosti zbavíte).
 • Elektronická cigareta = ta na odvykání kouření příliš dobře nefunguje. Určitě to není způsob jak se zbavit psychické nebo fyzické závislosti. Rozdíl mezi skutečnou a elektronickou cigaretou je pouze v tom, že elektronická cigareta nemá tak fatální zdravotní následky. Fyzická závislost na nikotinu při jejím používání zůstává stejná. A nemění se ani psychická závislost. S elektronickou cigaretou si kuřák udržuje stejné „kuřácké“ rituály, jako se skutečnou cigaretou
 • Nikotinové žvýkačky = ty jsou na odvykání kouření poměrné dobré. Nikotinová žvýkačka dodá tělu potřebnou dávku nikotinu (podobně jako nikotinová náplast) a zmírní tak abstinenční příznaky. Navíc rituál, dát si nikotinovou žvýkačku místo cigarety, pomáhá i částečně kompenzovat psychickou potřebu zapálit si“. Nikotinová žvýkačka sice není pro abstinujícího kuřáka plnohodnotnou náhradou za cigaretu, ale pomáhá.

Odvykání kouření aneb jak začít

Chcete přestat kouřit a nevíte jak na to? Tady je několik osvědčených způsobů jak přestat kouřit:

 • Naplánujte si, kdy skončíte = pokud víte, že vás druhý den čeká nějaké stresující pracovní jednání nebo něco jiného, není dobré, aby to byl váš první den, kdy přestáváte kouřit. Zkuste si začátek kouření naplánovat tak, abyste se alespoň prvních pár dní vyhnuli stresujícím situacím a také zaběhaným rituálům
 • Naplánujte si nějakou činnost = i když se rozhodnete přestat kouřit třeba o víkendu, rozhodně byste neměli být během prvních pár dní odvykání kouření, zavření doma. Pokud budete celý den sedět na gauči u televize, budete celou tu dobu myslet jenom na cigaretu. Naplánujte si raději nějakou činnost, která vás zabaví a odvede vaše myšlenky od cigarety. Zároveň by to ale mělo být něco, co neděláte každý den, abyste se vyhnuli stereotypním situacím, při kterých jste dříve kouřili (rozhodně se nevyplatí během prvních pár dní vyrazit na nějakou „pařbu“ do hospody, kde jste pravidelně vykouřili krabičku cigaret za večer).
 • Zbavte se všech cigaret = rozhodně nepodléhejte pokušení nechat si svoji poslední nedokouřenou krabičku cigaret „na památku“. Bude vás to jenom svádět. Touze po cigaretě během odvykání propadnete alespoň 100x. Pokud buďte mít cigaretu hned po ruce, tak je to těžší vydržet. Zbavte se všech cigaret v domácnosti. Budete to pak mít mnohem snazší.
 • Vyzkoušejte podpůrné prostředky = pokud jste silný nebo dlouhodobý kuřák, vyplatí se vyzkoušet nikotinové náplasti nebo žvýkačky
 • Pořiďte si nástěnný kalendář = nebo cokoliv jiného, kam si budete zapisovat svoje pokroky. Během odvykání kouření budete často ztrácet motivaci a budete mít velkou chuť na cigaretu. Zapisujte si každý den, co nekouříte. Pohled na to, že už nekouříte 24 hodin, 2 dny, 10 dní, 4 týdny, 3 měsíce, půl roku …. atd. vám bude dávat dobrý pocit, že se vám to daří a třeba vám to pomůže odolat

Na co si dát pozor při odvykání kouření?

Nepodléhejte příliš brzy sebeuspokojení. Rozhodně ani nezkoušejte pomyslet na to, že byste si po pár týdnech dovolili „jednu cigaretu“ za odměnu. Pokud si jednou zapálíte, tak za pár dní to bude podruhé, za chvíli už to bude jedna cigareta denně, pak dvě a pak rovnou celá krabička. Zapomeňte na to, že ještě někdy budete kouřit. Pokud se s touto představou nedokážete smířit, tak nemá smysl, abyste začínali s odvykáním kouření.

27 comments

 1. Ahojda, Jsem silná kuřačka tedy byla. Předem omluva za mou gramatiku. Denně jsem dokázala vykouřit 30 cigaret, večer mi z toho bývalo špatně. Na to abych přestala kouřit mi dopomohlo čekaní miminka. 2 měsíce jsem nemela cigaretu v ústech . Některé dny byli šílené, chytala jsem nervy ,ale nejvíce mi pomohl můj muž který byl také silný kuřák. Byl mi oporou a do odvyknuti šel semnou.

 2. Rozhodl jsem se že od zítřka 14.2.2014 přestanu kouřit.Nebude to pro mě jednoduché období ale budu to muset vydržet.Mám pro to 2 důvody a to je zdraví a peníze.Prosím všechny lidi aby mě v tom podpořili.Chci už jednou žít bez cigaret a také chci přestat pít kávu.

 3. AHOJ ,tak ti drzim palce .Doufam ze si pevne rozhodnuty a presvedceny o tom ze je to to nejlepsi,pac psychyka dela hodne ,jak jsi na tom dneska .Je ti dobre ,sportujes

 4. ahoj kouřil jsem asi 8 let asi od 18 let už nekouřím 4 měsíce překonal jsem abstinenční příznaky citím se fajn ale ještě vydržet ..kouřil jsem asi 10 deně mám motivaci všem co chcou stím seknout držím palce

 5. Ahoj,kouřila jsem 30 let, toto je můj druhý pokus, nekouřím přes měsíc,všechno se dá snést jen kdybych tak příšerně netloustla(na tom jsem posledně ztroskotala).Kromě tloustnutí byl taky problém vyplnit čas respektive vymyslet co místo cigaret, které byly za odměnu(po namáhavé nebo nepříjemné práci,zážitku, znáte to).Hodně mi pomáhá(při pokušení) připomenout si pocity po proflámované noci kdy dvě krabičky cigaret byly málo.Tak se držte.

 6. Tady je jedno dost spolehlivé řešení, které spolehlivě vede k zastavení kouření i nebezpečí tloustnutí, a to jsou pravidelné masáže, vyznačující střídání pocitu slasti a strasti, doplňované třeba i vodoléčbou – skotské střiky a podobně. Je to velmi účinné, ale musí být jednou nebo dvakrát týdně opakované.

 7. Kouřit jsem přestávala snad tisíckrát.Kouřím 30.let a nikdy jsem nevydržela.Ted ale kamarádka onemocněla rakovinou plic,proto jsem si řekla,že musím přestat.Je to silná motivace.Prosím držte mi palce,abych to zvládla.

 8. Ahoj ellen.Tak jak se držíš?Já mám za sebou 4 dny :-))) ,ale i to je u mě výhra….hledám diskuze,pro podporu 🙂

 9. Dobrý den,
  dnes je Silvestr a já již pátým dnem nekouřím. O aktuálních stavech jsem schopen si s někým poreferovat. I když reálně – jsme zoufalí feťáci ( já kouřil dvacet let cca krabičku denně), je mi 35. Není na tom moc co řešit. Ale všechno s tím spojené samozřejmě stojí za takřka nekončící sérii úvah a myšlenek. Zřejmě nejméně očekávaným abstinenčním příznakem je lítost, lítostivost. Dnes v noci se jistě najde mnoho z Vás, kdo se pokusí. Hodně zdaru, který přejte i mně!

 10. Zdravim vsechny.byla jsem silna kuracka.40-50 cigaret denne,nebyl problem vykourit.kourila jsem 20 let.nyni muj druhy pokus prestat kourit se snad povede.2tydny nekourim.dam radu tem co chteji prestat kourit.AKUPUNKTUROU PROTI KOURENI.v mensich mestech to neni drahe a jinak aby ste se vyhly sarlatanum,tak vetsinou to delaji na poliklinikach u obvodniho lekare.mnoho uspechu vsem!

  1. Prosím,
   napište ,komu se povedlo jeden rok a více nekouřit.Manžel nekouří rok,má stále chuť na cigaretu,ale odoloává.
   Já nekouřím teprve týden,strašně se potím,někdy mám větší chuť na cigaretu,jindy to jde .Jsem přesvědčená,jako mnohokrát,že to vydržím,tak prosím pište.Lenka

 11. Zdravím všechny. No přestat je fakt krutý. Kouřila jsem 30 let s dvěma přestávkama (2 děti), loni na podzim zápal plic, pak operace plic (díky bohu nějaký granulom a ne nádor) no a to se přestávalo. Jenže uběhl rok, přišly rodinné problémy a už asi týden v tom zase lítám. Ale ode dneška ani ň.
  Leo jak to vypadá, pomohla akupunktura? Carlossi drž se.

 12. Zdravím všechny,

  Přečetl jsem si tady pár příspěvků o tom,jak se snažíte přestat kouřit a všem gratuluji, že jste se rozhodli jít tou správnou cestou.
  Ja jsem se rozhodl taky tak a dnes to je přesně týden co nekourim.První dva dny nebyly zrovna nejlepší ale postupně jsem se začal cítit lip a lip.Vím,že týden je ještě málo ale myslím si,že i tak je to už malý úspěch:-)Kouřil jsem přes 13.let 20cigaret denně,občas i víc a nebyvalo mi po nich zrovna nejlip.A nepiju ani kavu..
  Verim ,že bude už jen dobre a všem tady držím mooc palce ,věřím ,že se to dá zvládnout;-);-);-)

 13. Také zdravím ,všechny co přestávají kouřit.
  Věřím,že i ze mne se stane po 35 letech nekuřačka.Mnohokrát jsem přestávala kouřit,ale nikdy na trvalo.Jak bylo výše uvedeno,nejhorší je pocit relaxu.Držte mi všichni palečky a snad brzy se na těchto stránkách opět ozvu s tím,že jsem vydržela.

 14. Ahoj, kouřím zhruba 25 let, dříve spíš na flámu a u piva, poslední dobou vrcholově (až 40 denně). Zítra mám den D a přestávám. Zkoušel jsem to už tisíckrát, rekord mám asi 15 dní. Teď už ale neni jiná možnost. Hulim jak puklý kamna a navíc mám 8mi měsíční mimino. Zkrátka končim a zvládnu to. Držte mi palce! Já rozhodně držim všem tady. Mirek.

 15. Myslím,že přestat kouřit zvládnem všichni,když si zadáme správnou motivaci.určitě je zbytečný připomínat utracený prachy..já osobně měsíčně utratil 3 tisíce kč a to je pro mne silná motivace.Člověk utrácí za něco co mu ničí zdraví…vemte si co si člověk za rok může dovolit ,když to neutratí za cigára..ale musí si ty peníze,třeba jen polovinu schovávat.No a ještě co se týče jak přestat kouřit..Já si koupil náplasti..lepil jsem si je 5 dní a pak jsem schválně zkusil jaký budou apstynenční příznaky bez ní a ono žádnej rozdíl…Je to jenom o hlavě…člověk se musí prostě rozhodnout a mít motivaci a stále si jí připomínat….přeju hodně úspěchu lidičky..:-).Mára

 16. Dobrý den, stačilo mi přečtení knihy Allen Carr a už nekouřím, kouřila jsem 37let, mám špatný zdrav.stav a měla jsem přestat. Všechny jiné metody , žádný efekt, jen ta kniha mi pomohla, ani jsem ji neměla zcela dočtenou a típla jsem poslední cigaretu a je mi dobře, žádný abst.příznaky, prostě nic, jsem naprosto v pohodě,nervy jsou tak pevné, jak nikdy předtím, zcela zírám a smekám před tímto pánem, co dokázal udělat pro lidi, kteří propadli tomuto zlozvyku.

 17. Přestal jsem za pomoci elektronický cigarety nebo přestal, kouřím jí dál, ale aspoň jsem byl schopný krabičku vážně hodit do popelnice a jsem s tím v pohodě i v zakouřený hospodě, toho jsem se bál nejvíc. E-kouřím tam vapour 2, chlapi někdy mají rádoby vtipný řeči, ale pak je budu mít já, až jim kouření zakážou úplně. 🙂

 18. Pěkný den všem! Taky jsem byl silný kuřák, kouřil jsem 25 let… Po mnoha neúspěšných pokusech už jsem propadal panice… Nakonec jem zkusil nikotinové náplasti a zázrak…Pomohly, nekouřím už rok 🙂 Takže pokud nevíte jak, zkuste niquitin.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *