Cigarety bez nikotinu

Mohou existovat cigarety bez nikotinu? Může se to zdát nemožné, ale v současné době již existují i možnosti, jak kouřit cigarety bez nikotinu.  Existuje mnoho lidí, kteří se snaží přestat kouřit, ale přitom se nedokáží zbavit touhy po zapálené cigaretě. Jednou možností, jak si dopřát „zdravé“ kouření nabízí elektronická cigareta. Ta ale obsahuje nikotin a zaměřuje spíše na odbourání samotného cigaretového kouře, který obsahuje celou řadu zdraví škodlivých látek.

Cigarety bez nikotinu se snaží o něco jiného. Nabídnout kuřákům, kteří se snaží přestat kouřit klasickou cigaretu. Sice škodlivou, ale bez nikotinu. Představa je takový, že kouřením cigarety bez nikotinu se nejprve kuřák zbaví své závislosti na nikotinu. A pak mu nebude dělat velké problémy zbavit se i kouření cigarety. Funguje to ale?

Cigarety bez nikotinu?

Vědci se díky genovým manipulacím s tabákovými rostlinami snaží dosáhnout toho, že by vypěstovali tabák bez obsahu nikotinu. Díky tomu by pak bylo možné vyrábět cigarety bez obsahu nikotinu. Tyto cigarety by pak mohly sloužit při odvykání kouření. Samotné cigarety bez nikotinu by neodbourávaly zdraví škodlivé účinky kouření (jako se o to snaží elektronická cigarety). Díky tomu, že by neobsahovaly nikotin, by ale závislým kuřákům mohly pomoci s potlačením závislosti na nikotinu. Jakmile se pak kuřák zbaví této závislosti, přestat kouřit by už pro něj mělo být mnohem snazší.

Genové modifikace tabáku

Vědcům se podařilo identifikovat gen NT-JAT1, který u rostlin tabáku řídí produkci nikotinu a jeho ukládání v listech tabáku. Snaží se potlačit působení tohoto genu, nebo jeho funkce úplně eliminovat. Jejich pokusy jsou velmi slibné, podařilo se jim tak snížit obsah nikotinu v listech tabáku až o 90%. Jejich pokusy s rostlinami tabáku i nadále pokračují.

Cigarety bez nikotinu ale nejsou zdravé

Bez ohledu na to, jak úspěšné budou genové manipulace u rostlin tabáku, cigarety bez nikotinu nebo cigarety se sníženým obsahem nikotinu, ale nikdy nebudou zdravé. Samotný nikotin totiž nezpůsobuje ty nejvážnější zdravotní problémy spojené s kouřením. Vliv nikotinu je jiný (více o tom, jak působí nikotin na nervový systém, a jaké jsou jeho projevy v lidském těle, najdete v samostatném článku).

Hlavní zdravotní rizika, která jsou spojená s kouřením cigaret, mají na svědomí jiné látky. Jedná se o nejrůznější aditivní látky přidávané do cigaret nebo i o hromadění dehtu a jiných zplodin z cigaretového kouře v plicích. Velkým rizikem je pak i prokázaná přítomnost radioaktivních látek v cigaretovém kouři. Takže ani cigareta bez nikotinu nedokáže zabránit vážným zdravotním následkům kouření.

Jediný efekt cigarety bez nikotinu by mohl být ve snižování závislosti kuřáků. Podobně jako u narkomanů funguje terapie, při které se nejprve podává zástupná droga (třeba metadon) a po stabilizaci závislosti se postupně snižují dávky a potřeba drogy se odbourává. Stejně tak by mohly fungovat i cigarety bez nikotinu.

Odvykání kouření a cigarety bez nikotinu

Pokud by závislý kuřák přešel z klasických cigaret na ty bez nikotinu, mohl by postupně snížit svoji závislost. Sice by se tím nezbavil potřeby „zapálit si cigaretu“, ale po snížení nikotinové závislosti by následné omezení kouření a jeho úplně ukončení, mělo být mnohem snazší.

Celé je to ale jen teorie. Snaha vytvořit tabák a cigarety bez nikotinu je zatím spíše vědecký projekt, než že by se jednalo o běžně dostupnou alternativu ke klasickým cigaretám.

Pokud uvažujete, že přestanete kouřit, pak cigarety bez nikotinu zatím nejsou cesta. Mnohem lepší bude vyzkoušet nějakou jinou alternativu, například elektronickou cigaretu. U té se ihned zbavíte škodlivých účinků cigaretového kouře. Navíc náplně do elektronické cigarety existují v různých variantách. Liší se obsahem nikotinu a jsou k dispozici i náplně, které nikotin neobsahují vůbec. Je tak možné velmi snadno začít u „silnějších“ elektronických cigaret a postupně dávky nikotinu snižovat. Tím se postupně omezí závislost na nikotinu a vy budete v odvykání kouření mnohem úspěšnější.

3 comments

  1. Přestal jsem kouřít před rokem a pul, vubec to nepotřebuji, mam ale někdy strašnou chut si zapalit, když si dam pivo nebo kořalku,nebo když přijde nějaka společnost a ja se na ně jen koukam jak poblafuji,
    Odpovi mi prosim někdo, že když si koupim e cigaretu bez nikotinu,že na ni nebudu závisly???
    Díky moc Mirek. na oplatku mohu porad jak přestat, je to jednoduché……

    1. Mirku žádnou elektronickou cigaretu nekupuj je to stejné jak normální – přestal jsi tak vydrž a už nic neřeš to raději žvýkačku nebo se vyhnout prostředí kde kouří.

    2. pane Mirku dobrý den já jí mám kuřil jsem jí 4 roky a ted tady leží už 2 roky takže si mislím že nebudete závislý. přeji hezkou noc a naschle

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *