Obsah článku
Nikotin tvoří pouze 0,6 – 3% obsahu tabáku (obsah v sušině). Jedná se o rostlinný alkaloid. Nikotin je návyková látka. Závislost na nikotinu se pak řadí mezi jednu z vůbec nejtěžších závislostí. Sinější může být už jen závislost na některých tvrdých drogách, jako je heroin nebo kokain.
Co je to Nikotin
Chemický název nikotinu je 3 – [(2 S)-1-methylpyrrolidin-2-yl] pyridin. Chemický vzorec nikotinu je pak C10H14N2. Jedná se o rostlinný alkaloid, který se nachází především v listech rostliny Nicotiana tabacum (česky Tabák virginský). Hlavním důvodem proč rostliny produkují nikotin, je ochrana před některými druhy hmyzu. Nikotin se v rostlině hromadí v kořenech a v listech. Funguje jako spolehlivá obrana proti hmyzu. Nikotin (resp. tabák) se v minulosti používal jako účinný insekticid. Dodnes se prodává tzv. „vykuřovací tabák“, který se používá například k vykuřování skleníků, aby se zahubil hmyz.
Nikotin a cigarety
Běžná cigareta během kouření uvolní asi 1 mg nikotinu. V tomto množství působí nikotin jako stimulant, ale současně vyvolává závislost. Vědeckými výzkumy bylo zjištěno, že nikotin potlačuje některé enzymy v lidském těle. To pak následně vede ke vzniku závislosti. Nikotin v lidském těle působí na nervový systém a mimo jiné stimuluje uvolňování adrenalinu v dřeni nadledvin. Bylo také zjištěno, že nikotin je ve vztahu s melaninem. To také vede k tomu, že lidé s tmavší pletí mají tendenci častěji propadat závislosti na nikotinu. Mají i větší problémy při odvykání této závislosti.
Jak nikotin působí v lidském těle
Nikotin je rostlinný alkaloid. Jeho účiny se u jednotlivých kuřáků mohou lišit. Obecně ale nikotin navozuje relaxační a povzbuzující účinky. Jednak má za následek uvolňování glukózy z jater, a také adrenalinu z dřeně nadledvin. Většina kuřáků pociťuje uvolnění a klid. V některých případech ale může nikotin vyvolávat nepříjemné pocity.
Cigarety také velmi často u kuřáků snižují pocit hladu (proto někteří lidé doporučují kouření na hubnutí, a naopak je známé, že pokud někdo přestane kouřit, obvykle přibere na váze).
Jakmile si kuřák zapálí cigaretu a začne inhalovat nikotinový kouře. Kouř z cigarety se ihned v plicích absorbuje do krve. Zhruba do sedmi sekund od vdechnutí prvního nikotinového doušku už molekuly nikotinu ovlivňují nervové receptory v mozku. Ihned dochází k uvolňování chemických nosičů, jako je acetylcholin, noradrenalin, adrenalin, vasopresin, arginin, dopamin nebo beta-efedrin. Tyto pocity zná každý kuřák.
Po zapálení cigarety se ihned dostaví očekávané pocity. I proto je nikotin tak návyková droga. Do určité míry je rychlost působení (oproti třeba alkoholu) srovnatelná s užíváním tvrdých drog. Výzkumy ukazují, že mnoho kuřáků má tendenci kouřit rychlými, krátkými „šluky“. Tím podvědomě dosahují rychlejšího a intenzivnějšího působení nikotinu v těle. Naopak dlouhé a hluboké „šluky“ vedou spíše k utlumení a k pocitům „malátnosti“.
Závislost na nikotinu a jak se jí zbavit?
Současné vědecké výzkumy ukazují, že nikotin při svém působení na mozek a nervový systém má celou řadu různých efektů. Bylo také zjištěno, že nikotin v mozku aktivuje tzv. „systém odměn“, tedy ty obvody v mozku, které regulují pocity radosti a euforie.
Hlavním přenašečem těchto pocitů je neurotransmiter dopamin. Výzkumy ukazují, že nikotin zvyšuje hladinu dopaminu, který pak vyvolává „radostné“ pocity. Tím se stimuluje a prohlubuje návyk na nikotin. Bylo zjištěno, že nikotin je návykovější než heroin nebo kokain.
Díky tomu dochází v mozku k různým změnám, kdy se zvyšuje počet receptorů, které váží uvolňovaný dopamin. Tím se zase postupně snižují stimulační účinky nikotinu. To je opět asi něco, co zná každý kuřák. Silné účinky cigarety s postupem času mizí a lidé pak buď zvyšují dávky, nebo kouří „ze zvyku“. Rozhodně už nepociťují stejně silné účinky nikotinu, jako na začátku.
Změny v mozku zůstávají zachovány i několik měsíců po tom, co člověk přestal kouřit. Teprve až postupně se snižuje počet receptorů na dopamin. Proto jsou lidé, kteří přestávají kouřit spíše depresivní a nezažívají žádné radostné pocity. To je dáno tím, že vysoký počet receptorů v mozku rychleji absorbuje molekuly dopaminu. Tím je vnímání běžných „radostných“ pocitů silně potlačeno. Tím se i stěžuje odvykání kouření, protože mozek kuřáka si velmi dobře uvědomuje, že po zapálení cigarety by se ihned dostavily uvolňující a příjemné pocity.